Schmitt Pál köztársasági elnök részvételével a Parlament előtti Kossuth téren 9 órakor kezdődik a zászlófelvonás. Ezután a térről ünnepi menet indul a Nemzeti Múzeumhoz, a menetet a katonazenekar és a Nemzeti Lovas Díszegység kíséri. Orbán Viktor miniszterelnök a múzeum lépcsőjénél 10 órakor mond ünnepi beszédet. Az eseményt a közszolgálati médiumok élőben közvetítik.
A múzeumtól 11 órakor újabb menet indul, mégpedig a budai Várba. Hagyományőrző huszárok mellett a Nemzeti Lovas Díszegység tart felvonulást. A Várban családi programok várják az érdeklődőket, míg az Országházban nyílt nap lesz 10-től 18 óráig.
A parlamenti pártok közül az MSZP a fővárosi Pilvax közben, míg a Jobbik a Deák térnél rendezi központi nagygyűlését. Az LMP a VIII. kerületi Teleki téren kezdi megemlékezését, majd a jelenlévők kerékpárral körbejárják a fővárosban a márciusi 15-ei történelmi helyszíneket.
Schmitt Pál: Március 15-e megérinti a magyarokat
Március 15-e volt régen is az az ünnep, ami a magyar emberek szívét megérintette - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök kedden, a Duna Televízió Reggel a Dunán című ünnepi műsorában.
Az államfő arra a kérdésre, hogy mit jelent neki március 15-e, úgy válaszolt: már kiskorában megtanulta, hogy az ünnepnek meg kell adni a méltóságot. Hozzátette: március 15-e volt régen is az az ünnep, ami a magyar emberek szívét megérintette. Közölte: a mai március 15-e annyiban más az elmúlt évek megemlékezéseitől, hogy eltűnnek a kordonok a Kossuth térről.
A kordon mindent szimbolizál csak az összetartozást, a szabadságot és az ünnepet nem, kordont az húz, akinek félnivalója van, vagy el akarja magát határolni valamitől - jelentette ki.
Székelyföldön a hagyományok szerint ünnepelnek. Csíkszeredában közös rendezvényt tart az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, ide várják Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettest, Tőkés Lászlót, az Európai Parlament alelnökét és Kelemen Hunor romániai művelődési minisztert, az RMDSZ elnökét is.
Szlovákiában a hétvégén emlékeztek az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra. Idén a rendezvények összekapcsolódnak a felvidéki magyar mártír politikus, Esterházy János születésének száztizedik évfordulóján tartott megemlékezésekkel. A pozsonyi ünnepség hagyományos helyszíne a Medikus-kertben található Petőfi-szobor.
A kárpátaljai magyarság három fő helyszínen, Ungváron, Munkácson és Beregszászon ünnepel. A Vajdaságban Horgoson kezdődtek a megemlékezések, a délvidéki magyar pártok, a civil szervezetek és a diplomáciai testület képviselői Magyaritabbén tartják központi rendezvényüket. Szabadkán Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár és Pásztor István, a VMSZ elnöke mond beszédet.
A parlamentben adta át hétfőn délután a köztársasági elnök és a miniszterelnök a Kossuth- és a Széchenyi-díjakat. A Kossuth-nagydíjat Nemeskürty István irodalomtörténész kapta, továbbá Kossuth-díjat vehetett át többek között Blaskó Péter és Kubik Anna színművészek, Földes László Hobo előadóművész, Kristóf Ágota Svájcban élő író, Medveczky Ádám karmester, illetve Vidnyánszky Attila rendező.
A Széchenyi-nagydíjat Oláh György Nobel-díjas kémikus kapta. Továbbá Széchenyi-díjat vehetett át többek között Csíkszentmihályi Mihály pszichológus, É. Kiss Katalin nyelvész, Inzelt György kémikus, Kun Miklós történész, illetve Pósa Lajos matematikus. A Magyar Köztársaság Érdemrend nagykeresztjét Seregély István nyugalmazott egri érsek vehette át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.