BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MSZP: A kormány kiselejtezi a gyerekeket

Semmi sem igazolhatja, hogy az Orbán-csomag létrehozza az "állami Tajgetosz" jogi rendszerét, amely "selejtezi" a gyerekeket, már gyerekkorban átjárhatatlanná növeli a társadalmi szakadékokat és kasztosodást indít meg köztük – kommentálta az MSZP a tandíjkötelesség 18-ról 15 évre történő mérséklését.

Az MSZP szerint rövid időn belül két olyan terv is napvilágot látott, amely hozzájárul az "állami Tajgetosz" megépítéséhez. Előbb megtudtuk, hogy a gyerekek büntethetőségének korhatárát 12 évre készülnek csökkenteni, most pedig a tankötelezettség korhatárát kívánják 15 esztendős korra leszállítani. Mind a két terv csak arra alkalmas, hogy végképp megfossza a felemelkedés lehetőségétől azokat, akik amúgy is nehéz körülmények közé születtek.

Most a gyerekek "szétválogatása", "selejtezése" teljes rendszerré kezd kiépülni. A büntethető, elzárható 12 évesek, az iskolából szakképzettség, de akár a nyolc osztály elvégzése nélkül szélnek eresztett 15 évesek élete már kamaszkorban kibicsaklik. A párt hozzáteszi: közismert, hogy a munkanélküliek táborát ma is elsősorban a szakképzetlenek, az alacsonyan iskolázottak gyarapítják, hogy nem a sokat emlegetett eladósodásban, hanem az ő foglalkoztatásukban vagyunk sereghajtók Európában.

Korábban többen bírálták a Fidesz tervét. Meglepő, érthetetlen és értelmezhetetlen - így foglalta össze véleményét Vekerdy Tamás gyermekpszichológus. A szakértő szerint ez "nemzeti katasztrófa", hiszen a legtöbben tizennégy évesen fejezik be az általános iskolát, márpedig ilyen végzettséggel ma sehol a világon nem lehet elhelyezkedni.

A Pedagógusok Szakszervezete is elfogadhatatlannak tartja a tankötelezettség tizenöt éves életkorra történő leszállítását. Közlményük szerint ennek az elképzelésnek a végrehajtásához jelenleg nem áll rendelkezésre semmilyen iskolatípus, hiszen a hatéves korban kötelezően megkezdett tankötelezettség a nyolc évfolyamos általános iskola elvégzése után tizennégy éves életkorban befejeződik.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke viszont üdvözölte a kormány döntését. Parragh László a szakképzés átalakításának, ezáltal olcsóbbá tételének a szükségességét hangsúlyozta Mint mondta: egy-egy nemzedék 120 ezer gyerekéből 20 ezer semmilyen végzettségre nem tesz szert, 20-25 ezren a szakképzésbe kerülnek, ahol később lemorzsolódnak, gyakorlatilag esélyük sincs állást találni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.