Az Európai Unióban a hulladékokról szóló, felülvizsgált európai uniós keretirányelv határozza meg a hulladékkezelés jogi keretét. Az irányelv hulladékgazdálkodási alapelveket vezet be, például „a szennyező fizet" elvét, továbbá kötelező jellegű hulladékhierarchiát határoz meg, amely előírja a tagállamok számára, hogy hulladékukkal a következő elsőbbségi sorrendben gazdálkodjanak: megelőzés, újrahasználat, újrafeldolgozás, egyéb hasznosítás és ártalmatlanítás.
A tagállamoknak hatályba kellett léptetniük azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek voltak ahhoz, hogy az említett irányelvnek 2010. december 12-ig megfeleljenek. Mivel az érintett tagállamok nem értesítették a Bizottságot időben valamennyi végrehajtási intézkedésről, a Bizottság felszólító levelet küldött a részükre. Tekintve, hogy az érintett jogszabályokat a mai napig nem fogadták el, a Bizottság úgy döntött, hogy az érintett országoknak indokolással ellátott véleményt küld. Amennyiben ezek a tagállamok két hónapon belül nem hozzák meg a megfelelő intézkedéseket, a Bizottság az ügyet az Európai Bíróság elé utalhatja.
Az új szabályozás értelmében azokban az esetekben, amikor a tagállamok elmulasztották az uniós jogszabályok előírt határidőn belüli nemzeti jogba történő átültetését, a Bizottság már akkor is kérheti pénzbeli szankció kiszabását, amikor az ügyet első alkalommal utalja a Bírósághoz . Ezt a szabályozást 2010 novemberében fogadták el és 2011. január 15-én lépett hatályba.
Előzmények
Az Unióban termelt hulladék mennyisége folyamatosan nő; évente 3 milliárd tonna hulladék keletkezik. Annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés ne járjon együtt hulladéktermeléssel, a hulladékokról szóló keretirányelv meghatározza a hulladékkezelés jogi keretét az Európai Unión belül. A jogi keret a környezet és az emberi egészség védelmére törekszik a hulladéktermelés káros hatásainak megelőzése és a hulladékgazdálkodás révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.