A kormányfő a megbeszélésen hangsúlyozta, hogy Magyarország az eddig sikeresnek bizonyult együttműködést szeretné fenntartani. Példaként említette az afganisztáni katonai szerepvállalást.
Orbán Viktor azt is elmondta Hillary Clintonnak, hogy Magyarország számára az első számú értelmezési keret a közép-európai dimenzió, majd hozzátette, hogy Közép-Európa kifejezetten szeretne "a saját létezéséhez" katonai, logisztikai, energetikai és kereskedelmi biztonsági garanciákat kivívni.
A Tom Lantos Intézet parlamenti megnyitóján Hillary Clinton hangsúlyozta: a kormányok és a civil szervezetek feladata a demokrácia terjesztése. Minden demokratikus országnak, így az Egyesült Államoknak és Magyarországnak is fontos saját intézményeinek továbbépítése, de emellett az új demokráciáknak is segíteniük kell, és azt sem hagyhatják, hogy a már működő demokráciák visszalépjenek a fejlődés útján.
Ugyan az Egyesült Államokban is vannak nézetkülönbségek az egyes politikusok és pártok között, de Tom Lantos hitt abban, hogy alapvetően mindannyian egy oldalon állnak: a szabadság és a demokrácia oldalán - mutatott rá.
Mint felidézte, Tom Lantos kiállt a kisebbségek védelmében is. Ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy Magyarország EU-elnöksége idején a romák helyzetének javításért is dolgozott. Az intézet megnyitása azt bizonyítja, hogy Tom Lantos története nem ért véget az elhunytával, hanem folytatódik - mutatott rá.
Mint mondta, az egykori washingtoni kongresszusi képviselő elkötelezettsége az emberi jogok és a demokrácia védelme mellett máig ösztönző hatású. Tom Lantos hitt abban, hogy Magyarország sosem felejti majd el az 1956-os forradalom szellemét - jegyezte meg.
Hillary Clinton ellenzéki politikusokkal és civil szervezetek képviselőivel is találkozott csütörtökön rövid budapesti látogatása végén.
Az amerikai diplomácia irányítója mindössze hét vendéggel folytatott konzultációt. A Szabadság-téri Bank Centerben, az amerikai nagykövetség helyiségében rendezett találkozón részt vett Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, a Haza és Haladás Alapítvány vezetője, továbbá Mészáros Antónia, a Minőségi Újságírásért Alapítvány elnöke, Molnár Péter, a Közép-Európai Egyetem médiakutatója, valamint Földes Ádám, a Transparency International és Réthy Kinga, a Nyílt Társadalom Intézet képviseletében.
A találkozót zárt ajtók mögött tartották, Hillary Clinton nem mondott semmit a sajtó jelenlétében, csak fotók készülhettek a megbeszélés elején.
Az MTI úgy értesült Clinton környezetéből, hogy az amerikai fél civil szervezetek széles köréből válogatta ki azt a néhányat, amelyek képviselői találkozhattak a külügyminiszterrel, a válogatás fő szempontja az volt, hogy a romakérdéstől kezdve a szociális problémákig a legkülönbözőbb témákról szó essen.
Az amerikai diplomácia vezetője kevesebb mint egy napot tölt Magyarországon, szerda éjjel érkezett Budapestre és csütörtökön kora délután már tovább is utazik a litvániai Vilniusba egy emberi jogi konferenciára, onnan Madridba látogat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.