Bár az euroszkeptikusok és lengyel ellenzékiek hevesen támadták, a nagyobb frakciók támogatásukról biztosították. Donald Tusk szerint a válságra adott legjobb válasz a több Európa. Ehhez az integráció további mélyítésére és az uniós intézmények megerősítésére van szükség. A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a válságokra leggyakrabban nacionalizmussal és protekcionizmussal reagáltak az államok, de ezek mindig egy nagyobb katasztrófához vezettek – fogalmazott.
Beszédében központi téma volt a szolidaritás. Mint mondta, nem valami alamizsnaosztásra gondol, hanem arra, hogy a közös értékek mentén együtt kell dolgozni. Ha valaki segítségre szorul, annak segíteni kell, és valamikor vissza is kapjuk azt, amit adtunk. Ebből a szempontból komoly munka vár az elnökségre: az Európai Bizottság indítványa alapján most kezdődik az alkudozás a 2014 utáni költségvetésről – benne a lengyelek számára is elsőrendű kohéziós és agrártámogatásokkal.
Másfelől pedig már megint napirenden van a görögök újbóli megsegítése, amelyről szintén több tagországot győzködni kell. (Varsó mellesleg aktív szerepet kíván játszani az euróövezeti kérdések megoldásában is, jóllehet Lengyelország nem tagja a valutauniónak.)
Parlamenti szűzbeszédében Tusk a lengyel elnökség prioritásai között említette a biztonságos Európát, értve ezalatt a katonai, az energia- és a nyersanyagellátás biztonságát is. Hangsúlyozta a belső piac erősítésének fontosságát, különösen az elektronikus kereskedelem területén. Mint fogalmazott, a kereskedelmi korlátok gátolják a növekedést. A lengyel elnökség a nyitott Európa híve, ezért támogatják a bővítést a Balkánon és a nyitást a keleti országok felé, így a társulási megállapodás megkötését Ukrajnával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.