Az OECD jelentése szerint a 24 tagországba 2009-ben 4,3 millió ember vándorolt be. A szám jelentősnek tűnik, mégis, az előző évhez viszonyítva 7 százalékkal csökkent a migráció, holott a bevándorlók számában már 2008-ban is 5 százalékos csökkenést mértek.
A Guardian által idézett összefoglaló szerint az OECD arra következtet, hogy a migráció jelentős csökkenése a válságnak tudható be és a jövőben a vándorlás növekedésére lehet számítani. Angel Gurria, az OECD főtitkára és Andor László EU-biztos a jelentés bemutatásakor azzal érvelt, hogy az elöregedő társadalom és a globalizáció szükségszerűvé teszi a bevándorlás növekedését.
A bevándorlás legfőbb mozgatója Kína, 468 ezer dolgozó érkezett innen az OECD országokba. A második helyet Románia foglalta el, 255 ezer fővel, amelyet 226 ezer bevándorlóval követ India. Lengyelország 204 ezer kivándorlójával a negyedik, míg Mexikóból 108 ezer bevándorló érkezett 2008-2009-ben. Ez idő alatt 132 ezer magyar is kivándorolt az OECD tagállamaiba, elsősorban Ausztriába. Figyelemre méltó jelenség, hogy az OECD országokban tanuló külföldi diákok száma a recesszió ellenére növekedett, és 2008-ban 2,3 milliót ért el.
A menedékjogi kérelmek száma nagyjából változatlan maradt az előző évekhez képest; főként Irakból, Szerbiából és Afganisztánból érkeznek menedékjogért folyamodó polgárok az OECD országokba. Ugyanakkor komoly gondot jelent a tartós munkanélküliség a bevándorlók körében, a probléma elsősorban az alacsonyan és közepesen képzett, valamint a húszas éveikben járó bevándorlókat sújtja. A gond főként azokban az országokban jelentkezik, ahol az elmúlt években megugrott a bevándorlók száma; ezek közé tartozik Spanyolország és Írország. A mediterrán országban 2010 negyedik negyedévében 29 százalék volt a munkanélküliség a bevándorlók körében, miközben ebben az időszakban a spanyoloknak csak 18 százaléka volt munkanélküli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.