Múlt pénteken ugyanis az illetékes New York-i fellebbviteli bíróság megszüntette a francia politikussal szemben elrendelt házi őrizetet, és visszaadta a korában letett hatmillió dolláros óvadékot is, miután az ügyészség közölte: a sértett szavahihetőségével kapcsolatban komoly kétségek merültek fel. Strauss-Kahn útlevelét azonban továbbra sem adták viszsza, így nem hagyhatja el az Egyesült Államok területét. Legközelebb július 18-án kell megjelennie a bíróság előtt.
Mint ismert, az IMF volt vezérigazgatóját május 14-én őrizetbe vették az amerikai hatóságok, miután azzal vádolták meg, hogy szexuális erőszakot követett el az egyik New York-i hotel szobalányával szemben. Az ügyészség azonban most arról számolt be, hogy a nő hamis tanúvallomást tett az esküdtszék előtt, ezt később maga is elismerte. E szerint Strauss-Kahn állítólagos erőszakoskodása után nem szólt azonnal az esetről a főnökének, hanem egy újabb szobát kezdett el takarítani, és csak utána avatta be felettesét. Továbbá az is kiderült, hogy a Guineából származó szobalány hazudott a nyomozóknak a politikai menedékjogának kérelmezésével kapcsolatban.
A nő ugyanis azt állította, hogy kérvényében egy korábbi nemi erőszakra is hivatkozott, azonban az ügyészség nem talált erre való utalást a papírjai között. Emellett az ügyészség valószínűsíti, hogy a guineai nő kapcsolatban állt drogkereskedőkkel és pénzmosásban érdekelt személyekkel.
A sértett szavahihetőségével kapcsolatos hírek jelentős megkönnyebbülést okoztak a francia szocialista párt körében. Strauss-Kahnt ugyanis a szexbotrányig a baloldali párt legesélyesebb államfőjelöltjeként tartották számon. Máris felmerült, hogy a szocialisták kitolhatják az eredetileg július 13-ra kitűzött dátumot az elnökjelöltek jelentkezésére. Az eredeti menetrend szerint a szocialista államfőjelöltek közül majd októberben választják meg azt a személyt, aki kihívója lesz a jelenlegi államfő Nicolas Sarkozynek. Francois Hollande, az egyik szocialista jelölt jelezte: nyitott arra, hogy eltolják a kiválasztási folyamatot, és így a magát esetlegesen tisztázó Strauss-Kahn is ringbe szállhasson az elnökjelöltségért.
A párizsi Politikai Tanulmányok Intézetének professzora, Laurent Dubois szerint azonban Strauss-Kahn imázsa túlságosan is besározódott a szexbotrány miatt, így az ügy árnyéka mindig körüllengi majd személyét. A Bloombergnek nyilatkozó Dubois úgy véli: túlságosan közel van az elnökválasztás időpontja ahhoz, hogy a Strauss-Kahnról kialakult kép megváltozzon.
Megosztott a francia közvélemény
A franciák 49 százaléka támogatja, hogy Dominique Strauss-Kahn visszatérjen a politikai életbe – derül ki abból a felmérésből, amelyet a volt IMF-vezérigazgató szabadlábra helyezése után készítettek el. Ezzel szemben a megkérdezettek 45 százaléka ellenzi visszatérését. A szocialista párt támogatóinak 65 százaléka reméli, hogy Strauss-Kahn ismét színre lép a politikai életben. A szocialista párti államfőjelöltek jelentkezési határidejének kitolásával azonban csak a pártszimpatizánsok 55 százaléka ért egyet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.