BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán nem kommentált

A kormányfők közül az utolsók között futott be Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcsra este negyed kilenc magasságában.

A miniszterelnök különgéppel érkezett a franciaországi Marseille-ből, ahol az Európai Néppárt többnapos kongresszusán vett részt. A találkozó a jelek szerint elhúzódott, így a Világgazdaság információi szerint az őt szállító repülőgép csak este fél nyolckor szállt le Brüsszelben. Orbán Viktor – a többi miniszterelnökhöz hasonlóan – a hátsó bejáraton vonult be az Európai Tanács központi épületébe, ahol a kormányfők informális vacsorán vitatják meg a fiskális unió létrehozására vonatkozó javaslatokat.
 
Orbán Viktor az épületbe belépésekor a magyar újságírók gyűrűjéből felhangzó kérdésre, miszerint igaz-e, hogy Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter „felsőbb utasításra” mondott le, néhány pillanatra megtorpant, mosolyogva, de kissé meglepődött arckifejezéssel a kérdező felé fordult, végül pedig tudósítónk szerint némi tétovázás után válasz nélkül folytatta útját az épület belseje felé. Fellegi ma jelentette be lemondási szándékát, amit azzal indokolt, hogy sok a feladata, és az IMF-tárgyalásokra akar összpontosítani.
 
A miniszterelnök a csúcsértekezlettel kapcsolatban korábban az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában úgy nyilatkozott: "Csak olyan megoldásokban vagyunk érdekeltek, amelyek megoldják az eurózónához tartozó tizenhét állam pénzügyi gondjait, de nem feszítik szét a huszonhét államból álló európai uniós kereteket”. Hozzátette azt is: még nem tudja, hogy ezt a "bűvészmutatványt" hogyan fogják előadni. Az EU alapszerződésének módosításához Orbán szerint egyhangúság kell, ezért a döntésnek Magyarország is a részese.
 
A néppárti tanácskozás mai zárónapján elhangzott beszédében úgy fogalmazott: a válság olyan, mint egy kígyó, "a szemünkbe néz, hipnotizál minket, és mi megbénultunk. Arra kényszerít, hogy feladjuk eredeti céljainkat". Ennek azonban ellen kell állni, és nem szabad megfeledkezni az egyesült Európáról, folytatni kell a bővítést – mondta az MTI tudósítása szerint, utalva az Európai Unióhoz csatlakozó Horvátországra. Egyúttal szorgalmazta a tagjelölti státus megadását Szerbiának, a tárgyalások megkezdését Montenegróval és Macedóniával, valamint Albánia bevonásának a felgyorsítását.
 
Véleménye szerint meg kell mutatni, hogy az egységesülő Európa szelleme továbbra is él. Kijelentette azt is: vége a segélyek és a nem munkából származó jövedelmek korszakának, a jóléti állam helyett munkaalapú társadalomra van szükség. Úgy véli, nemcsak a politikusoknak és a gazdaság szereplőinek, hanem a háztartásoknak is alkalmazkodniuk kell; meg kell tanulni határokon belül élni, és addig nyújtózkodni, ameddig a takaró ér. Egyúttal sürgette a visszatérést az alapvető európai értékekhez - a munkához, a családhoz, a közösséghez, a józan észhez és a joghoz.
 
Az EU-csúcsot a legfelsőbb szinten elindító informális vacsora valószínűleg késő éjjelig tart majd, döntések azonban legkorábban csak a pénteki nap folyamán születhetnek.

Wéber Balázs - Brüsszel-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.