A BBC News címoldalán szereplő anyagban Nick Thorpe úgy fogalmaz: szinte mindennapossá váltak a tüntetések a kormányzati politika valamelyik aspektusa ellen, legyen szó az új alkotmányról, a gazdaságpolitikáról, az állami média centralizálásáról vagy egy ellenzéki rádióállomás bezárásáról. A tudósító idézte a tegnapi több tízezres tüntetés egyik szónokát, Kónya Pétert, aki a magyar kormányt a Titanic óceánjáróhoz hasonlította, a tüntetőket pedig a jéghegyhez, amely miatt az elsüllyedt.
Ám a gazdasági válság, amellyel Magyarország szembesül, beárnyékolja mind a kormány politikáját, mind az ellenzék tiltakozásait – jelenti a BBC. A Fidesz azzal aratott 2010-ben földcsuszamlás-szerű győzelmet, hogy egymillió munkahely teremtését ígérte. De a növekedést elősegítő próbálkozásai eddig kudarccal végződtek. És a közhangulat romlik, akárcsak az ország hitelképességének megítélése és annak az esélye, hogy az állam külföldi befektetéseket vonzzon és több munkahelyet teremtsen .
A BBC emlékeztetett arra, hogy mind az Európai Unió, mind az Egyesült Államok kifogást emelt a kormány bizonyos gyakorlatai ellen. A viszály kétséget támasztott Magyarországnak az EU-val és az IMF-fel kötendő új finanszírozási megállapodásról tartandó tárgyalásait illetően, amely pedig életfontosságú a közép-európai országba vetett piaci bizalom szempontjából.
"Felbőszült magyarok tízezrei tűntettek hétfőn Magyarország új alkotmánya ellen, amely az ellenzékiek és a nyugati hatalmak szerint aláaknázza a demokratikus fékeket és egyensúlyokat, miközben bebetonozza a hatalmon lévő pártot " - e szavakkal adott hírt a Deutsche Welle a 30 000 fős tiltakozó gyűlésről. A Deutsche Welle "nemzetközi bírálat" alcím alatt emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor jobbközép Fidesz pártját bírálta az Európai Unió, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és az Amnesty International a vasárnap életbe lépett Alaptörvény miatt.
Kritikusok szerint e törvény aláaknázza az igazságügy függetlenségét, veszélyt jelent a média sokszínűségére nézve és Orbán hivatali idejének lejárta után is hosszú időre bebetonozza a Fidesz által kulcsfontosságú állami intézményekbe kinevezetteket.
A német nyelvű globális televízió ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az alaptörvény rossz nemzetközi fogadtatása azzal a veszéllyel fenyeget, hogy további kárt okoz a magyar gazdaságnak. Magyarország államadósságának teljes összege jelenleg a legmagasabb 1995 óta, a jegybank által hétfőn nyilvánosságra hozott adatok szerint. Magyarország teljes államadóssága jelenleg a GDP 82,6 százalékának felel meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.