BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felsőoktatás: nem tudható még az egyenleg

Nem egyértelmű, hogy a felsőoktatás átalakítása az új diákhitelrendszerrel megtakarítást eredményez-e. A keretszámok szerint a tavalyi 53 ezer államilag finanszírozott férőhely után az idén az alapképzésben az állam 27150 diák tanulmányait állja, további 15550 hallgató – 50 százalékos – részösztöndíjat kaphat.

Az átalakításból megtakarított összeg ma még nem összesíthető, a kormányzat ugyanis sávos határöszszegeket közölt az intézményekkel, azoknak pedig ez alapján kell kialakítaniuk azt a költségszintet, amennyiből az adott képzést meg tudják valósítani.

A Nemzetgazdasági Minisztérium által még októberben kiadott, az ország középtávú költségvetési céljaival foglalkozó anyaga megerősíti a Széll Kálmán-terv célkitűzéseit, amely 2012-re 12, míg 2013-ra és 2014-re 38-38 milliárd forintos megtakarítást irányoz elő.

Tovább növelheti a költségeket a Diákhitel 2 program kamattámogatása. Az új, önköltséges és részösztöndíjas hallgatók számára elérhető rendszer bemutatóján Giró-Szász András kormányszóvivő kijelentette: az elkövetkezendő években végző hallgatók diákhitelének egyre növekvő kamattámogatás-kiadása eléri, sőt meghaladja a Széll Kálmán-tervben lefektetett, felsőoktatást érintő megtakarítást.

Az IVSZ örül

Bár több szakot kedvezőtlenül érintettek az új keretszámok, az informatikusi, a mérnöki és a természettudományos képzési területek létszámkerete negyven százalékkal nő 2012-ben. Míg 2011-ben 22 ezer hallgató számára biztosítottak ingyenes oktatást a felsorolt három területen, addig az idén több mint 31 ezer diák vehet részt teljes vagy részleges támogatás mellett ezekben a képzésekben – közölte az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.