Ha pozitív eredménnyel zárul is a keddi Orbán-Barroso csúcs, az önmagában még nem indít majd el jelentősebb rallyt a pénz- és tőkepiacokon, vélekedett a Világgazdaság kérdésére Horváth Ákos. Az Equilor elemzője szerint a piac múlt héten, a magyar kormány kompromisszumkészségének növekedése láttán már nagyrészt beárazta, hogy hamarosan elkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások: a forint jelentősen erősödött az euróval szemben, az állampapírpiaci hozamok és a CDS-felárak pedig lényegesen csökkentek.
A mostani találkozó egyrészt arra adhat választ, hogy pontosan mikor kezdődhetnek meg a tárgyalások – ez azonban önmagában még nem eredményezne eufóriát a piacokon. Hevesebb pozitív reakciókra, például az euró-forint árfolyam 290-es szint alá csökkenésére csak akkor lehet számítani, ha valóban sikerül majd megkötnie a megállapodást a kormánynak az EU-val és az IMF-el, tette hozzá az elemző. Amennyiben viszont esetleg kudarccal végződne a tárgyalássorozat, az a január eleji állapotokat hozná vissza: a forint ismét benézne a 310-315-ös szint fölé, az állampapírpiaci hozamok pedig újra 9-10 százalékra emelkednének, tette hozzá Horváth Ákos.
Jelenleg azonban nagyobb esély van a kiegyezésre: az elemző mellett ezt valószínűsítik külföldi szakemberek és a piacok is. A befektetők optimizmusát mutatja, hogy tegnap idén először süllyedt a 300-as szint alá az euró-forint árfolyam – igaz, ehhez a Görögországból érkező jó hírek is kellettek. Ami az elemzőket illeti, a Commerzbank tegnap Londonban kiadott jelentése szerint a magyar kormány az EU által sürgetett konkrét lépések megtételéig, így ma is "fáradhatatlanul" hangsúlyozni fogja készségét a változtatások végrehajtására, például az MNB függetlensége ügyében. A Royal Bank of Scotland pedig azt emeli ki, hogy a kormány a magyar gazdaság gyenge teljesítménye miatt törekedni fog a hitelmegállapodás megkötésére, amelytől egyúttal "pozitív bizalmi sokkot" is remél.
Az Európai Bizottság szintén azt várja, hogy a kormányfő megerősíti múlt héten levélben jelzett megegyezési készségét. Orbán Viktor miniszterelnök pedig már korábban úgy vélekedett, hogy a mai csúcson politikai megállapodás jöhet létre közte és a bizottság elnöke között. A mai csúcs központi témái a jegybanktörvény függetlenségét érintő jogszabályok lesznek – elemzők szerint ígéretek helyett most már konkrét lépéseket, azaz a törvénymódosításokat várhat el Brüsszel a hiteltárgyalások megkezdéséért cserébe.
Az Orbán-Barroso találkozó mellett Magyarország az elfogadott napirend szerint nem lesz téma az Európa Tanács negyedéves parlamenti közgyűlésén, az Ecofin-ülésen viszont igen: az uniós pénzügyminiszterek valószínűleg megállapítják, hogy Magyarországnak a Tanács 2009 júliusi ajánlása ellenére sem sikerült eredményes lépéseket tennie a költségvetési hiány tartósan három százalék alá csökkentése érdekében. Az Ecofin ezzel az Európai Bizottság január 11-i ajánlását erősíti meg, egyúttal új szakaszba lépteti a hazánkkal szemben 2004 óta folyó túlzott deficit eljárást, és hamarosan ismét ajánlásokat ad majd ki a túlzott hiány megszüntetése érdekében. Emellett elvileg megnyílik az út az előtt, hogy jövőre felfüggesszék a kohéziós alap hazánknak szánt kifizetéseit. Erre azonban csak abban az esetben kerülne sor, ha a kormány teljesen figyelmen kívül hagyná az újabb ajánlásokat, ami a jelenlegi politikai-gazdasági körülmények között valószínűtlen. Ráadásul a felfüggesztésről csak a Tanács dönthet, márpedig erre eddig még nem volt példa az EU-ban.
Az uniós pénzeket mindenesetre nem lenne célszerű kockáztatni: az MNB szerint tavaly Magyarország 4,37 milliárd euróval több átutalást kapott az EU-tól, mint amennyit befizetett – ez rekordnak számít uniós tagságunk kezdete óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.