BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Török: Az IMF-ügy nem löki automatikusan a szakadékba a kormányt

A magyar kormány az elmúlt napokban szavakban megtette azt, ami eljuttathatja az IMF és az EU tárgyalóasztalaihoz. A kapituláció előkészítése megtörtént, mára a miniszterelnök is kimondott mindent, amit ebben a fázisban kellett – írja blogjában Török Gábor politológus.

Természetesen sok minden történhet még a következő hetekben, de ebben a pillanatban a fideszológia kétségtelenül korlátozott eszközeivel arra lehet leginkább következtetni, hogy a kormány komolyan elszánta magát a fordulat végrehajtására. Ha ez igaz, akkor az is egyértelmű, hogy olyan kritikus helyzetbe jutott az ország, amikor a gazdasági szükségszerűség felülír minden korábbi politikai megfontolást. Úgy tűnik, hogy a Fidesz-KDNP ki fogja fizetni a politikai árat, mert minden más megoldás sokkal súlyosabb terhet jelentene – az országnak és a kormánynak egyaránt – véli a Vision Politics igazgatója.

Mindez azonban nem jelenti azt – miként sokan remélik vagy tartanak tőle -, hogy a megállapodás aláírásával megszűnik a politikai küzdelem Magyarországon, eldől a második Orbán-kormány sorsa. A kormány kétségtelenül elveszt egy számára fontos csatát, de a háború – ebben senkinek ne legyen kétsége - folytatódik. Bizonyára nem kevesen az igazság pillanataként, mások meg inkább a gonosz győzelmeként tekintenek majd arra, amikor a kormány elkezdi végrehajtani az IMF és az EU által kért pontokat, annyi bizonyos, hogy nem lesz ez diadalmenet a kétharmados parlamenti többségnek.

Nem kizárható az sem, hogy olyan súlyos lesz ez az ár, ami személyesen vállalhatatlan, személycserét igényel vagy más taktikai lépésekhez vezet. A Fideszt azonban – minden ellenkező híreszteléssel szemben - nem löki automatikusan a szakadékba. Ez a döntés ugyanis továbbra is ugyanott marad, ahol eddig is volt: a párt mellett még kitartó szavazóknál.

Politikai értelemben a következő választásig – bármikor is legyen – két kulcskérdés lehet. Az egyik az ellenzékre vonatkozik: képesek lesznek-e hiteles alternatívát felmutatni, sikerül-e a lehető legjobban koncentrálva felsorakoztatni a választóikat. A másik a kormányról szól: mi történik a kutatások szerint jelenleg a teljes népesség körülbelül 20-25 százalékát kitevő Fidesz-táborral, illetve azzal az ehhez hasonló méretű tömeggel, amelynek tagjai az elmúlt másfél évben hagyták el a pártot?

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.