Guardian: Szájer vázolta fel Magyarország alkotmányát iPadjén
Magyarországon gyakorlatilag egyetlen személy tartja ellenőrzése alatt a bírói kart - írta a The Guardian című vezető baloldali brit napilap jogi szemleírója. Joshua Rozenberg - aki korábban 15 évig a BBC jogi szakkomentátora volt - a brit lap internetes kiadásán megjelent cikkében "kétségtelenül a puszta véletlen művének" nevezte, hogy Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke Szájer Józsefnek, "a Fidesz egyik alapítójának felesége".
A szerző szerint Szájer Józsefről azt tartják, hogy "ő vázolta fel Magyarország alkotmányát iPadjén". Rozenberg ismerteti Handó Tünde jogköreit, és azt írja: ennek alapján nem csoda, hogy a Velencei Bizottság a héten a bírósági rendszer módosítását javasolta Magyarországnak. A szerző kiemeli a testület állásfoglalásából, hogy az Európa Tanács egyetlen más országában sem ruháztak egy személyre ilyen fontos jogköröket.
A The Guardian szemleírója szerint lehetetlen figyelmen kívül hagyni a bizottság következtetéseit, és a magyarok - tekintettel a testület által az új alaptörvényről megfogalmazott korábbi véleményre - azt sem mondhatják, hogy nem tudták, mit várhatnak a Velencei Bizottságtól.
Le Monde: a reform fenyegetést jelent az igazságszolgáltatás függetlenségére
A Velencei Bizottság jelentéséről közölt tudósításában a Le Monde című francia liberális lap szerint a testület azt mondta ki, "a reform egésze fenyegetést jelent az igazságszolgáltatás függetlenségére". Az aggodalmak középpontjában a Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke kezében összpontosuló hatalomkoncentráció áll, egy olyan szervezeté, amelyet Orbán Viktor kormánya a bírák ellenőrzésére hozott létre - vélte a lap.
La Croix: A Velencei Bizottság "csatlakozott a Magyarország elleni bírálatok sorához
Az igazságügyi reformról készült jelentésből hasonló véleményt emelt ki a La Croix. A francia katolikus lap szerint a Velencei Bizottság "csatlakozott a Magyarország elleni bírálatok sorához", amikor "az antidemokratikus félresiklásai miatt már az Európai Bizottság és az Európai Parlament megfigyelése alatt álló" magyar kormány számára a "2011 végén elfogadott reformok közül többnek a veszélyeire felhívta a figyelmet".
Az egyházügyi törvényről készült jelentésből a lap azt emelte ki, hogy a testület szerint a törvény túlzó és önkényes kritériumokon alapuló feltételeket állapít meg egy egyház elismerését illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.