00:30
Állás a szavazatok 97,19 százalékának feldolgozása után (zárójelben a parlamenti helyek száma)
Új Demokrácia: 29,69 százalék (129)
Sziriza: 26,87 százalék (71)
Paszok: 12,33 százalék (33)
Független Görögök: 7,49 százalék (20)
Arany Hajnal: 6,91 százalék (18)
Demokratikus Baloldal: 6,23 százalék (17)
Kommunisták (KKE): 4,51 százalék (12)
00:15
Ezekben a percekben alighanem hálaimát rebeg Antonisz Szamarasz a görög választási rendszer kidolgozójához. 96 százalékos feldolgozottság mellett ugyanis az látszik, hogy pártja, az Új Demokrácia előnye 3 százalék alá apadt, az első helyezettnek járó 50 bónusz helynek köszönhetően azonban 129 képviselői helyre számíthat, szemben a második helyezett Sziriza 71-ével. A friss adatok szerint 170 ezerrel voksoltak többen az Új Demokráciára, mint a Szirizára - a jobboldali pártra adott szavazatok közül eddig 1,747 milliót számoltak össze.
23:53
Erősösédéssel nyitotta a heti kereskedést az euró a görög választási eredmények hatására - írja a Reuters. Az ausztráliai piacnyitás adatai szerint a pénteki New York-i 1,2655-ös dollárárhoz képest az európai közös valuta 1,273-ig emelkedett. A hírügynökségnek nyilatkozó elemzők is derűlátóak a piaci kilátásokkal kapcsolatban, hozzáteszik azonban, a görögökön kívül a spanyol helyzet még mindig lenyomja a hangulatot.
23:45
Mintha összebeszéltek volna: az Eurogroup után Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök is azzal vigasztalja a hitellel járó durva megszorításokért a görögöket, hogy az államcsőd elkerülése érdekében véghezvitt reformok jelentik a biztos utat a növekedés felé. "Továbbra is készek vagyunk támogatni a görögöket" - erősítette meg a két uniós vezető a G20 csúcs előestéjén Mexikóban.
23:40
Állás a szavazatok 88 százalékának feldolgozása után (zárójelben a parlamenti helyek száma)
Új Demokrácia: 29,93 százalék (130)
Sziriza: 26,70 százalék (71)
Paszok: 12,43 százalék (33)
23:35
"Az Eurogroup tudomásul veszi a görög választások előzetes eredményeit, amely azt mutatja, az országot a fenntartható fejlődés útjára visszaterelni képes kormány alakulhat" - áll az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő csoport közleményében. A luxemburgi Jean-Claude Juncker által vezetett testület "elismeri a görög polgárok által megtett jelentős erőfeszítéseket", és meg van győződve arról, hogy a fiskális és strukturális reformok folytatása a legjobb orvosság a jelenlegi válság ellen - folytatódik a dokumentum, amely szintén gyors kormányalakítást kíván a feleknek. Az Eurogroup várakozásai szerint a hitelező trojka hamarosan visszatérhet az országba - vagyis hamarosan elkezdődhet a második hitelcsomag első felülvizsgálata.
23:25
Németország hajlandó újratárgyalni a görög reformok végrehajtására szabott határidőket, ám a hitelmegállapodás alapjaiban nem alku tárgya - nyilatkozta az ARD-nek Guido Westerwelle német külügyminiszter. A politikus kiemelte: kormánya szerint Görögországnak helye van az euróövezetben. Fontos azonban, hogy olyan Európa-párti kabinet alakuljon, amely nem vonja kétségbe a korábbi tárgyalásokon született megegyezést - tette hozzá Westerwelle.
23:20
Alig több mint három százalékra csökkent az Új Demokrácia előnye a Szirizával szemben a szavazatok 82,5 százalékának összeszámolása után. A Paszokkal együtt azonban 13 fős többsége lehet a 300 fős törvényhozásban. A Sziriza jelenlegi állás szerint 71 parlamenti helye számíthat.
23:05
Gyors kormányalakítást sürget minden politikai erő Görögországban. A választásokat követő nyilatkozatában így tett Evangelosz Venizelosz, a választások legnagyobb vesztesének tekinthető, mindössze 12 százalékos eredményt elérő Paszok elnöke is. A volt pénzügyminiszter egyenesen arra kéri a görög államfőt, hogy a kötelező köröket kihagyva egyből a kormányalakításra esélyes három párttal üljön le, így "akár hétfőre" kormánya lehet az országnak.
Pártja lesújtó választási eredményét azzal indokolta Venizelosz, hogy a választások előtt nem titkolták el az igazságot az emberek előtt az ország állapotával kapcsolatban.
22:50
Állás a szavazatok 74,16 százalékának feldolgozása után (zárójelben a parlamenti helyek száma)
Új Demokrácia: 30,08 százalék (130)
Sziriza: 26,53 százalék (71)
Paszok: 12,54 százalék (33)
Független Görögök: 7,46 százalék (20)
Arany Hajnal: 6,94 százalék (18)
Demokratikus Baloldal: 6,06 százalék (16)
Kommunisták (KKE): 4,49 százalék (12)
22:35
2:1-re legyőzte a német válogatott a dán csapatot a labdarúgó Európa-bajnokságon. Ez pedig azt jelenti, hogy a németek csoportelsőként a legjobb négy között a görögökkel csapnak össze csütörtökön. Angela Merkel német kancellár egyelőre nem kommentálta a görög választási eredményeket.
22:30
Telefonon gratulált Antonisz Szamarasz választási győzelméhez Alexisz Ciprasz, a Sziriza elnöke. A politikus hozzátette: igyekezni kell a kormányalakítással. A hírek szerint a beszélgetés közben nem hangzott el, ám a párt határozottan világossá tette, már az ötlet is nevetséges, hogy ők ebben a kormányban részt vegyenek.
22:25
"Az emberek az euróövezetben maradásra szavaztak" - ezekkel a szavakkal értékelte Antonisz Szamarasz a választásokat. Ez persze az előzetes eredményeket elnézve legalábbis kétséges. Az EU-IMF hitelmegállapodást nem elutasító mérsékelt erők, az Új Demokrácia és a Paszok együtt csak a voksok alig több mint 40 százalékát szerezték meg.
22:10
Komoly generációs különbségeket mutat a Kathimerini felmérése: a 18-34 éves korosztály szavazóinak 33 százaléka voksolt a Szirizára és mindössze ötödük választotta az Új Demokráciát. A 35-54 éves korosztályon belül is komoly előnyben vannak a radikálisok: a Sziriza 34 százalékot ért el, az Új Demokrácia pedig 24-et. Egyedül az 55 év felettiek körében győzte le a Szirizát. Ebben a korosztályban 39 százalékot ért el a jobboldali párt, míg a Sziriza 20-at.
22:01
Állás a szavazatok 60 százalékának feldolgozása után (zárójelben a parlamenti helyek száma)
Új Demokrácia: 30,14 százalék (130)
Sziriza: 26,46 százalék (70)
Paszok: 12,57 százalék (34)
21:40
"Nemzeti megmentés kormányát" vizionál Antonisz Szamarasz, az Új Demokrácia elnöke. Nyilatkozata ellenére kevéssé valószínű, hogy az EU-IMF hitelmegállapodást elutasító pártok részt vennének egy általa vezetett koalícióban.
A politikus 1977 óta parlamenti képviselő, kormánypozíciót először 1989-ben töltött be. Pénzügyminiszterkedése után a külügyi tárcát vezette Konsztantinosz Mitszokakisz kormányában. Az akkor széteső Jugoszláviából kiváló Macedónia ellenzőjeként kivívta a miniszterelnök haragját. Leváltása után pártot alapított: a Politikai Tavaszt az Új Demokráciától jobbra elhelyezkedő politikai erőként tartották számon. Távozása egyben az épphogy többséggel bíró kormány bukását hozta 1993-ban.
Ennek ellenére az ezredfordulón már újra az Új Demokráciát támogatta, 2004-ben a párt színeiben került be az Európai Parlamentbe. EP-képviselőségéről 2007-ben mondott le, amikor visszatért az athéni politikai elitbe. 2009-ben kulturális miniszterré nevezik ki.
Az Új Demokrácia elnökévé ugyanebben az évben választották meg, miután a párt csúfos vereséget szenvedett a parlamenti választásokon és akkori vezetője, Kosztasz Karamanlisz lemondásra kényszerült.
21:35
Állás a szavazatok 50,88 százalékának feldolgozása után (zárójelben a parlamenti helyek száma)
Új Demokrácia: 30,24 százalék (130)
Sziriza: 26,30 százalék (70)
Paszok: 12,69 százalék (34)
A parlamentbe jutáshoz szükséges 3 százalékos küszöböt 7 párt lépte át.
21:20
Újra a körmüket rágják Európában: a Paszok bejelentette, hogy nagykoalíciót szeretnének, amelyben "a közös felelősség" nevében a Szirizának is részt kell vennie. Ellenkező esetben viszont ők sem - közölte a voksolás nagy vesztesének számító, a válság legfőbb felelősének tartott baloldali párt szóvivője.
21:15
Alexisz Ciprasz, a Sziriza vezetője a jelek szerint belátta vereségét: a szavazatok nagyjából felének feldolgozása után gratulált ellenfelének, Antonisz Szamarasznak. Az Új Demokrácia 61 éves elnöke várhatóan a következő miniszterelnöke lehet Görögországnak.
21:00
A szavazatok 40 százalékának feldolgozása után az állás (zárójelben a parlamenti helyek száma):
Új Demokrácia: 30,45 százalék (131)
Sziriza: 26,04 százalék (69)
Paszok: 12,85 százalék (34)
20:30
Az első eredmények több szempontból is megnyugtatóak. Egyfelől azt mutatják, hogy az Új Demokrácia majdnem ötszázalékos előnyre tett szert, a 30,65 százalékos szavazati arány ugyanakkor arra is elég lehet, hogy többségi kormányt alakíthasson a párt a szocialistákkal. A görög választási rendszer ugyanis a legjobb eredményt elérőknek automatikusan 50 parlamenti helyet ad, így az Új Demokrácia és az amúgy 12,85 százalékot elérő Paszok a jelenlegi állás szerint már 161 hellyel bír a 300 fős törvényhozásban. Az eredmény megnyugtató azért is, mivel ellentétben a Szirizával az Új Demokrácia támogatja a hitelmegállapodást.
19:33
A legfrissebb, immár teljes exit poll is megerősíti az első eredményeket: fej-fej mellett végzett az Új Demokrácia és a Sziriza. Előbbi a voksok 28,6-30 százalékát érte el a felmérések szerint, a radikális baloldali párt pedig 27,5-28,4 százalékos eredménnyel zárhatta a választást. A korábban kormányzó baloldali Paszok mindössze a szavazatok 11-12,4 százalékát szerezte meg.
18:30
Könnyen lehet, hogy Görögországban újra ugyanaz a patthelyzet alakul ki, mint az előző parlamenti voksolás után. A május 6-i választások nyomán az első három helyen végzett politikai párt közül egyik sem volt képes többséggel rendelkező kormányt alakítani.
A választást követő első exit poll eredmények azt mutatják: sikerült elkerülni az Európa-szerte vészesnek tartott eshetőséget, hogy az EU-IMF hitelmegállapodásokat elutasító, így közvetve az euróövezeti kilépést is kilátásba helyzető radikális politikai erők kerüljenek többségbe. Erre a rajthoz álló 21 párt közül reális esélye a Sziriza szélsőbaloldali pártszövetségnek volt, ám némileg finomítja a képet, hogy annak vezetője, Alexisz Ciprasz a kampányban többször is hangsúlyozta: az euróövezeti tagság mellett van, ám a hitelmegállapodást elutasítja.
A legelső eredmények szerint a Sziriza mindössze fél százalékkal maradt le a voksolás másik esélyesének tartott jobboldali Új Demokráciától. Amíg ez utóbbi a Reuters szerint a voksok 27,5-30,5 százalékát érte el, a Sziriza kapta meg a szavazatok 27-30 százalékát. Így könnyen beigazolódhat londoni elemzők hétvégi jóslata, amely szerint még az idén harmadszor is az urnákhoz hívják az ország 9,7 millió választópolgárát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.