Magyarország megtámadta a Bizottság határozatát az Európai Unió Bíróságának elsőfokú fóruma, a Törvényszék előtt, a taláros testület azonban pár hete végzéssel elutasította a magyar keresetet.
Lapunk kérdésére a Belügyminisztérium közölte: a mintegy 12 millió eurós összeg visszafizetése még a bírósági végzést megelőzően, a Schengen Alap zárása alkalmával megtörtént.
Az Európai Unió Bírósága előtti eljárásban Magyarországot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium képviseli. Arra a kérdésünkre, hogy a kormány fellebbez-e a visszafizetést helyben hagyó bírósági végzés ellen, a szaktárca megkeresésünkre azt közölte, a kérdésben jelenleg egyeztetés zajlik az ügyben érintett minisztériumok között.
Az ügy előzménye, hogy az EU-csatlakozás után hazánk nagy összegű támogatást kapott az EU-tól az unió külső határai hatékony ellenőrzése biztosításának finanszírozására. A támogatás a határátkelők infrastruktúrájának fejlesztésére, a határellenőrzéshez kapcsolódó felszerelések beszerzésére, a határőrök képzésére, valamint a logisztikai és működési költségekre volt felhasználható.
A támogatási program lejárta után a Bizottság elkészítette a zárójelentését, amelyben megállapította, hogy Magyarország olyan kiadások finanszírozására is igénybe vette a támogatást, amelyek nem vagy csak részben szolgálnak határellenőrzés céljára. A Bizottság szerint ugyanis csak a közvetlenül a határellenőrzéshez kapcsolódó tevékenységek, illetve eszközök voltak támogathatóak a program keretében, de például a határ menti, viszont nem kizárólag határellenőrzési feladatokat ellátó rendőrőrsök vagy vízirendészeti egységek nem voltak jogosultak támogatásra. A Bizottság ezért kérte a jogosulatlanul felhasznált, 12 millió eurós támogatás visszafizetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.