Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint az egy év alatt 1,4 százalékponttal javuló 57,2 százalékos foglalkoztatás hátterében a közmunkaprogram áll, ami szociális szempontból fontos, de a GDP-t nem növeli. Az elemző felhívta a figyelmet arra a közgazdasági alapszabályra, hogy ha a gazdaság visszaesik, akkor a munkanélküliség szezonális mutatója ugyan javulhat, de semmiképp sem tartósan. A magánszférára vonatkozó májusi jövedelmi adatok csökkenő foglalkoztatást mutatnak. Ebből Jobbágy Sándor azt a következtetést vonta le, hogy a most közölt 10,9 százalékos munkanélküliségi adat lehet, hogy a nyáron még egy-két tizeddel lejjebb mehet, de az év egészében 11,4 százalék, jövőre 11,1 százalékos mutató alakul ki.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője is úgy véli, hogy a vártnál jobb második negyedévi munkanélküliségi adat és a javuló aktivitás a kormányzati közmunkaprogramnak köszönhető, és úgy véli: a 10,9 százalékos munkanélküliség valószínűleg az éves mélypont lehet.
Európában nem ennyire jó a helyzet: az EU-ban 10,4, az eurózónában pedig 11,2 százalékon állt a munkanélküliség idén júniusban, ami májushoz képest stagnálást, 2011 júniusához képest viszont érezhető, 0,9, illetve 1,2 százalékos növekedést jelez. Az EU egészében 25,1, az euróövezetben pedig 17,8 millió embernek nem volt munkája.
A legnagyobb baj a spanyoloknál van, ahol júniusban 24,8 százalékos volt a ráta. Hasonló a helyzet Görögországban, Portugáliában és Írországban is.
A lista másik végén Ausztria áll, ahol 4,5 százalék volt az állástalanok aránya, de nincs okuk panaszra a hollandoknak (5,1 százalék) és a németeknek (5,4 százalék) sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.