Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza, azaz a mormon egyház éves szinten 7 milliárd dollárnyi adománnyal számolhat, 35 milliárd dollár értékben rendelkezik ingatlanvagyonnal szerte a világon, és több milliárdos vállalkozásokat működtet - derül ki egy elemzésből, amely az egyházak pénzügyi helyzetét tárgyalja.
A mormonok tulajdonában lévő ingatlanok közé templomok, találkozó házak, gazdaságok, állatfarmok, és bevásárlóközpontok tartoznak. Ezt a vagyont adományokból és a hívők által fizetett tizedből halmozták fel – derül ki a felmérésből.
A mormon gyülekezet, az egyház állítása szerint, világszerte 14 millió tagot számlál, amelynek fele az Egyesült Államokban él. Az USA-ban és Kanadában a legmagasabb az aktív tagok aránya - közel 40 százalék - tehát az egyház bevételeinek java Észak-Amerikából folyik be. A tanulmány készítője, Bryan Cragun kiemeli: az amerikai mormon férfiak általában vagyonosabbak, mint az ország férfi tagjainak átlaga.
"A vallás bevétele nagy százalékban az adakozók egy gazdag, elit köréből érkezik, ennek például Mitt Romney is a tagja” – emeli ki Cragun. „A vallás népszerű a pénzügyileg sikeres emberek körében, mivel kiváló gazdasági képességeiket elismeri a közösség – teszi hozzá. Az elismerésért cserében az üzletemberek valóban bőkezűek: Romney két év alatt 4,1 millió dollárt fizetett be az egyháznak, ami jövedelmének közel 10 százaléka.
Ez még nem is lenne probléma, ám – ahogy Romney-nak is – az egyház ellen felhánytorgatják, hogy túl sokat költ ingatlanokra és vállalkozásaira, hanyagolja viszont a jótékonykodást. Ez a kritika nem csak kívülről, de elégedetlen volt és jelenleg is aktív mormonok részéről is gyakorta felhangzik. Az egyház nem üzemeltet kórházat, és csak egy maroknyi általános iskolát tart fenn, de hozzájuk tartozik az elismert Brigham Young egyetem (ahol Romney is végzett) és az LDS Business College. A mormonök rengeteg pénzt ölnek több milliárd dolláros globális vállalkozásaikba is. Az Egyesült Államokban állatfarmvagyonuk a legnagyobbnak számít, de hasonló birtokaik Mexikóban, Brazíliában, Argentínában, Ausztráliában és Nagy Britanniában is vannak. Az egyház tulajdonosa egy kisebb médiabirodalomnak, egy befektetési alapnak és egy bővülő bevásárlóközpont-hálózatnak is.
A mormonok ugyanakkor azt is fontosnak tartják, hogy a bevételből tartalékoljanak. Ehhez bibliai magyarázatot is fűznek: az egyház szerint Krisztus második eljövetele előtt háborúkra és természeti katasztrófákra számíthatunk, így híveiket is tartalékok felhalmozására buzdítják. A mormon egyház mindeközben úgy tűnik, egyre csökkenti a pénzügyeik átláthatóságát és a hívek saját adományaik feletti kontrollját.
Romney a Brigham Young Egyetemen, majd a Harvardon szerzett diplomát. Segédkezett a Bain Capital befektetési cég megalapításában és részt vett a 2002-es, Salt Lake City-ben rendezett téli olimpia szervezésében. Vagyona saját bevallása szerint, 190 és 250 millió dollár közé tehető.
A utah-i gyülekezet Az USA felnőtt lakosságának 1,4 százaléka tartozik a mormon gyülekezethez, az egyház fellegvárában számító Utah-ban azonban ez az arány jóval magasabb. A lakosság 57 százaléka mormon. Egy 2008-as felmérés szerint a mormon családok mérete nagyobb, mint a 3,7 fős amerikai átlag: 4,2 fő tartozik egy háztartáshoz.
A mormonok szavazási kedve is meghaladja az USA-átlagot: Utah-ban a regisztrált szavazók aránya körükben 90 százalékos. Romney azért is számíthat rájuk, mivel többségük republikánus. Míg az Egyesült Államokban a republikánusok arányát 27 százalékosra teszik, ez az arány a mormonoknál 59 százalékos.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.