A görög kormány a mindent elkövet, hogy valamelyest csökkentse adósságállományát, a bevételek növelése érdekében pedig többek között az is szóba jöhet, hogy piacra dobjon néhány lakatlan, állami tulajdonban lévő szigetet, illetve felgyorsítsa azok eladását.
„Ez nem azt jelenti, hogy meg akarnánk szabadulni ingatlanjainktól, inkább arról van szó, hogy a használaton kívüli szárazföldeket nyereségtermelő eszközzé alakítsuk át, amiért ráadásul országunk még tisztességes árat is kaphat a piacon” – fejtette ki álláspontját Antonis Samaras, Görögország miniszterelnöke a Le Monde francia napilapnak adott interjújában.
A lépés nem előzmény nélküli, német politikusok 2010 tavaszán tettek már erre javaslatot. Akkor a parlamenti képviselők azt nyilakozták, hogy a szigetek eladása segíthet a válság elleni küzdelemben, de a görög kormány még nem tartotta helyes lépésnek a javaslat elfogadását. Az álláspont az év nyarára változott meg, és több sziget, illetve ismert nyaralóhely közelében lévő ingatlan értékesítése és bérbeadása is felmerült.
A hivatalos forrásnak tekinthető, a Görög Nemzeti Turisztikai Hivatal által kezelt visitgreece.gr portál szerint a kisebb-nagyobb földrészek száma nagyjából 6 ezerre tehető, ezekből a becslések szerint legfeljebb 100-200 lakott, de sok könnyedén beépíthető, így akár több ezer sziget is felkerülhet az értékesítendők listájára.
Az állami földrészek árazásáról még nincs információ, de a magánkézben lévő ingatlanok piaca adhat némi segítséget. A szigetek értékesítésével foglalkozó privateislandonline.com oldal 15 kisebb-nagyobb görög szigetet kínál megvételre. Közülük a legdrágább az ókori romokkal is büszkélkedő 643 hektáros Patroklos, amelyért 150 millió eurót kér gazdája. A kisebbeket már pár millió euróért meg lehet szerezni, a 280 hektáros Kardiotissa például 6,5 millió, de a 2,5 hektáros St. Athanasios sziget pedig 1,5 millió euróért megvehető.
Egy görög sziget sok esetben az álom kategóriájába tartozik, de azért az elérhető árú ingatlanok esetében sem javasolt az azonnali vásárlás, ugyanis bármennyire is vonzónak tűnik most a jelentős árcsökkenést elszenvedő görög ingatlanpiac, nem érdemes vásárolni a bizonytalansági tényezők miatt. A külföldi ingatlanokra szakosodott cseh székhelyű Rellox ingatlanügynökség elemzése szerint a külföldön ingatlant vásárlóknak nagyon meg kell gondolniuk a görögországi adásvételt, ugyanis az ingatlanpiaci befektetők is elfordulni látszanak a piactól annak ellenére, hogy a nagy bajban lévő ország mellett szól pár megfontolandó érv is.
A Görög Nemzeti Bank adatai szerint az árak éves csökkenése 2010-ben és 2011-ben országos szinten csupán 5 százalék volt, de egyes esetekben – főleg a luxusingatlanoknál – előfordul 50 százalékos árcsökkenés is. A számok alapján lehetne jó vételeket találni, de a bizonytalan gazdasági és politikai helyzet, a kiszámíthatatlan bérlői kereslet és a lejtmenetbe kapcsolt idegenforgalom nem ígér túl sok jót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.