A német külügyminiszter a Bild című német bulvárlap vasárnapi kiadásának nyilatkozott erről. A berlini kormánykoalíció liberális pártjáknak (FDP) tagja által felvetett ötletet más politikusok is támogatják, közöttük olyan befolyásos személyek is, mint Wolfgang Shauble pénzügyminiszter vagy Horst Seehofer bajor miniszterelnök.
Van azonban egy komoly ellenzője is a tervnek: Angela Merkel kancellár tavaly novemberben még visszautasította. Nem csak az európai alkotmány egyszer már csúfos kudarcot vallott kezdeményezésével van baja. A német törvények ugyanis csak extrém esetekben teszik lehetővé a népszavazást. A Der Spiegel ennek ellenére már három forgatókönyvet vázolt fel. Az első egy nem ügydöntő népszavazás a német alkotmányt felülíró európai dokumentumról. A második szerint a referendum a hatalomátadás németországi elfogadásának feltételeiről szólna, míg a harmadik egy össz-európai népszavazás részeként szavaztatná meg a németeket.
A vita ugyanúgy része lehet a jövő évi választásokra készülő politikusok közötti politikai csatározásoknak, mint az európai kötvények vagy a görög mentőcsomag – emelte ki a Reuters. A Szociáldemokrata Párt (SPD) egyik képviselője kiállt a közös adósságbiztosítékok mellett, ez a lépés azonban csak nagyobb ellenállásra bíztatja a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezette kormánykoalíciót. Michael Fuchs, a CDU frakcióvezető-helyettese szerint: Németország meg fogja vétózni a további segítséget, ha a görögök megcsúsznak a mentőcsomag feltételeinek teljesítésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.