A Magyar Államkincstárnak az állami intézmények adósságállományáról készült legfrissebb, július végi adatokat tartalmazó statisztikái szerint 30 állami kórháznak volt lejárt szállítói tartozása, ezek összességében több mint 23 milliárd forintra rúgtak. A betegellátást is végző négy egyetem adóssága 7,014 milliárd a megyei és a fővárosi önkormányzattól átvett egészségügyi intézményeké 15,54 milliárd, míg a városoktól átvett kórházaké 8,5 milliárd forint volt.
A MÁK a 30 nap alatti, a 30 és 60 nap közötti, valamint a 60 napon túli szállítói tartozásokat is figyelembe vette. Szakértők szerint ez a tartozás-állomány ugyanakkor az év második felében megduplázódhat, sőt év végére akár a 60-80 milliárd forintot is elérheti.
A Magyar Kórházszövetség friss felmérése is megerősítette, hogy nagy a baj – mondta Rácz Jenő elnök, aki számokról nem kívánt beszélni, de azt közölte, hogy az eladósodásnak elsősorban az az oka, hogy miközben a kötelező és az év közbeni béremelések, az ár- és az áfa-emelkedés és az infláció hatásai miatt a tavalyihoz képest még többet kell költeniük az intézményeknek, megtakarítási lehetőségeik továbbra sincsenek. A még csak induló központi közbeszerzések hatása legkorábban jövőre érezhető, és a miatt sem lett egyelőre több pénzük az intézményeknek, hogy néhány kisebb kórházi osztály bezárása miatt kevesebb helyre költhetnek el ugyanakkora költségvetést.
Rácz Jenő szerint újbóli kormányzati beavatkozásra van szükség ahhoz, hogy az intézmények talpon tudjanak maradni. Mint emlékezetes, tavaly év végén 25 milliárd forinttal konszolidálták a kórházakat, hogy ki tudják fizetni a beszállítóik felé fennálló, 40-50 milliárd forintra becsült lejárt adósságukat.
Az egészségügyi intézményeket egészen bizonyosan most is kisegíti az állam, amely immár ráadásul a legtöbb kórháznak a tulajdonosa is. A Kórházszövetség információi szerint többek között abból a 8,8 milliárd forintból várható támogatás, amelyet a korábbi, 25 milliárdos konszolidációs pénzből fizettettek vissza a jól gazdálkodó kórházakkal. Úgy tudjuk, első körben a legnagyobb adósokat segíti ki ebből a kormány, de emellett – ahogyan az egészségügyi államtitkár fogalmazott – „továbbra is dolgoznak általános forrásteremtési koncepciókon”. Szócska
Miklós abban is bízik, hogy a közös közbeszerzések - például a gáz, az áram, a gyógyszer, az orvosi eszközök - révén jelentős megtakarítás érhető el, és ez által több pénzük marad a kórházaknak.
Erre szükségük is lesz, mert a kórházak orvosi eszközbeszállítói közül még most is vannak olyanok, akiknek tavalyról is tartoznak – mondta a VG kérdésére az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Rásky László hozzátette: bár minden fillér jól jön, még az is édes kevés lenne az adósságrendezéshez, ha a teljes 8,8 milliárd forintot megkapnák erre a célra a kórházak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.