A Japánban Szenkaku-szigetek néven ismert területet a közelmúltban megvásárolta az állam és Tokió bejelentette, hogy átveszik felettük az irányítást. A döntés miatt a pekingi japán nagykövetnek a kínai külügyminisztériumba hívatták, hogy így tiltakozzanak a terv ellen. Az al-Dzsazíra jelentése szerint a kínai kormány azt is bejelentette: járőr hajókat küldtek az övezetbe, hogy megvédhessék a terület szuverenitását.
Ven Csia-pao kínai kormányfő az állami hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: a szigetek Kína területének részei és országa "soha egyetlen centimétert sem fog feladni" belőlük.
A szigetek közül a japán kormány jelenleg ötöt birtokol és négyet bérel, turisták számára nem engedélyezi a terület látogatását és semmilyen épületet nem húz fel a szigeteken. A Kína és Japán közötti viszony augusztusban vált élessé, amikor kínai aktivisták kikötöttek a szigeteken, majd a japán hatóságok deportálták őket. Napokkal később japán aktivisták ugyanott felhúzták az ország zászlaját, ami tüntetéseket váltott ki Kínában.
"Aggasztó a helyzet" – fogalmazott a diplomáciai feszültségről szólva Carlos Ghosn, a Nissan vezérigazgatója a CNBC-nek. Mint mondta, a helyzet remélhetőleg békésen rendeződik, de "soha ne lehet tudni". Mindenesetre a japán autókonszern vezére továbbra is Kínát látja a fejlődés egyik központjának, a konszern 6 százalékos értékesítési növekedést vár Kínától 2012-ben és azt reméli, hogy a következő időszakban is évi mintegy egy millióval emelkedik az autóvásárlások száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.