Akár le is állhat 2013-tól az önkormányzati rendszer a bankok hitelezési gyakorlatának változása és az új önkormányzati törvény miatt – ezzel a kijelentéssel lepett meg mindenkit Kósa Lajos. A debreceni polgármester Népszabadságnak adott nyilatkozatában borús helyzetképet festett, és most is döntően rajta és a többi képviselőn múlik, milyen lesz a jövő.
Eddig a bankok számára is megérte a városokat hitelezni, és a két fél sűrűn élt is a mindkettőjük számára előnyös lehetőséggel. A gazdasági válság és az önkormányzatok adósságának drasztikus emelkedése előtt ez fokozottan igaz volt, de az elmúlt másfél évben is több milliárdos hiteleket kaptak a városok, élükön épp Debrecennel. A bankoknak is jó üzletet jelentett ez, hiszen gyakorlatilag biztosak lehettek, hogy egy önkormányzat vissza fogja fizetni a hitelt. Kósa most arról beszélt: a bankok úgy döntöttek, hogy a meglévő hiteleket nem számolják fel, de újabb pénzeszközöket már nem helyeznek ki.
Baljós jelek mutatkoztak már korábban is. Pécsett például tavaly meghirdettek egy hitelpályázatot, ám néhány héttel később visszavonták – a városvezetés cáfolta a szóbeszédet, miszerint azért, mert nem volt már bank, amely hitelt nyújtott volna. A legnagyobb bajban mégsem a nagyvárosok lehetnek, hanem azok a döntően 10 és 100 ezer lakos közti települések, amelyek adóssága országos összehasonlításban nem nagy, mégis rászorulnak a banki segítségre.
A pénzcsapok elzárásában nagy szerepe van a parlamentnek, így az újra megnyitásuk is a képviselőkön múlhat. Az új önkormányzati törvény szerint működési hitelt 2013-tól már csak kormányzati engedéllyel, az adott éven belüli visszafizetéssel igényelhetnek a városok. Kósa ígéretet tett arra, hogy hamarosan kidolgoznak egy áthidaló javaslatot; mostani vészterhes szavai valószínűleg ezt előlegezik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.