A NASA marsjárója, a Curiosity egy olyan kőzetről küldött felvételeket, amelyek egy gyorsan áramló, valaha létezett vízfolyamra utalnak –számolt be az AP hírügynökség. Azt már korábban is sejtetteék, hogy a Marson korábban létezett víz, de igazi árulkodó jelekkel csak most találkoztak a kutatók.
A NASA munkatársai szerint a megkövesedett üledékbe beágyazódott kavicsok golflabdányi mérete, valamint azok nagysága és lekerekített alakja arról tanúskodik, hogy semmiképp sem a szél, hanem a víz sodorta a köveket. A folyó nagyjából térdig érhetett a kutatók szerint, másodpercenként csaknem egy métert tett meg.
A kőzetet az úgynevezett Glenerg-ponthoz vezető úton fedezte fel. A lelőhely a marsjáró landolási helye, a Gale-kráter északi pereme és a Curiosity végső célja, az 5 kilométer magas Aeolis-hegy között félúton helyezkedik el. A legújabb felvételeken olyan törmelékkúp látható, amelynek anyagát a kráter pereméről mosta le a víz egykoron.
A NASA szerint a következő feladat megtalálni az optimális helyet a fúrások elvégzésére és a mintavételre, ahol a kutatók az egykori élet jelenlétére utaló karbonlerakódásokat keresnek majd. A 2,5 milliárd dolláros összköltségű, csaknem két földi évre tervezett program célja, hogy kiderítsék: létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.