A kínai állami hírügynökség közlése szerint két cirkáló és két halászhajó közelítette meg a szigetcsoportot, miközben Tajvan – amely szintén igényt tart a területre – bejelentette, hogy mintegy száz halászhajó, valamint a tajvani parti őrség cirkálói is a szigetek felé tartanak. A kínai közlés szerint a hajókat azért küldték a térségbe, hogy azok a kínai fennhatóságot igazolják. A tajvani védelmi minisztérium bejelentette, hogy kész bármilyen fegyveres konfliktushelyzetre, de nem részletezte a szándékait.
Miközben tehát Kína továbbra is akciókkal igyekszik Japán tudtára adni, hogy nem fogadja el a szigetek birtokba vételét, Tajvan tovább bonyolítja a helyzetet. Kína hivatalosan még mindig szakadár tartománynak tekinti Tajvant, Japán viszont a halászati jogok miatt vitatkozik a tajvani vezetéssel.
A japán kormány választási kampányra készül, Josihiko Noda miniszterelnök a Reutersnek elmondta: a hamarosan kezdődő ENSZ közgyűlésen hangsúlyozza majd, hogy az országok közti konfliktusokat a törvény erejével kell megoldani, de nem fog konkrét eseteket említeni. A japán külügyminiszter-helyettes ma tárgyal kínai kollégájával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.