A Frankfurter Allgemeine Zeitung "Az ember a kétharmados pöröllyel" című cikkében megjegyzi, hogy Németország egyelőre nem küldött egyértelműen határozott üzenetet, de érzékeltette Magyarország számára, hogy a kétharmados többséggel felelősség is jár. A lap emlékeztet Orbán Ópusztaszeren elmondott turulos beszédére, kiemelve, hogy a miniszterelnök állítása szerint a magyarok kulturális egységéről és nem területi kérdésekről beszélt. Ugyanakkor a FAZ szerint a kétértelmű nyelvezettel kapcsolatos kétségek Németországban sem oszlottak el.
A Die Welt emlékeztet arra, az EU-szerződésben rögzítették, hogy Nagy-Britannia és Dánia kivételével valamennyi EU államnak be kell vezetnie az eurót. Ám az euróövezetben támadt adósságválság és az újabb és újabb segélycsomagok körül kirobbant viták arra késztették a kelet-európai államokat, hogy jegeljék a konkrét csatlakozási terveket. Orbán a válság sújtotta euróállamok magatartását is bírálta. "Aki előkészületlenül vezette be az eurót, magának is ártott és másokat is magával rántott, ez pedig nem fair" – idézte a lap a kormányfőt. Ugyanakkor Angela Merkel kancellár lemondott arról, hogy nyilvánosan bírálja a magyarországi belpolitikai viszonyokat - mutatott rá a Die Welt.
A Süddeutsche Zeitung címében szintén azt emeli ki, hogy "Orbán megtagadja magyaroktól az eurót". A lap kiemeli, hogy a kormányfő konfliktusos személyiség, aki feltételezi, hogy az adósságválság még évekig eltart. A lap hozzáteszi, hogy Orbán nem először teszi nyilvánvalóvá, hogy távol akar maradni az eurózónától, hiszen 2011-ben a Die Pressének elmondta, hogy országa 2020 előtt semmiképpen nem csatlakozik az övezethez. A Süddeutsche Zeitung kiemeli, hogy a Fidesz-kormány bírálói szerint a reformok veszélybe sodorják a demokráciát, különösen a médiatörvény módosítása rontott az EU-hoz fűződő kapcsolatokon.
A baloldali Berliner Zeitung Eloszlatták a kételyeket címmel közölt beszámolót a találkozóról. A szerző, Katja Tichomirowa kiemelte: Angela Merkel nem vélt felfedezni demokratikus deficitet a magyar kormány tevékenységével kapcsolatban, Brüsszelben viszont ezt másként látják, hiszen az Európai Bizottság az igazságszolgáltatás és az adatvédelem területén tapasztalt problémák miatt is kötelezettségszegési eljárást indított.
A lap Merkel távolságtartása Orbántól címmel kommentárt is közölt. A szerző, Frank Herold írásában kiemelte: Orbán Viktor ritka vendég a berlini kancellárián, és alapos oka van annak, hogy Angela Merkel tartja a távolságot a magyar kormányfőtől. Orbán ópusztaszeri beszédéről megjegyezte: a miniszterelnök "velejéig revansista" beszédet mondott, és folyton "megdöbbentő" hangot üt meg, amely nem illeszkedik a 21. századba.
A liberális Tagesspiegel a látogatásból azt emelte ki, hogy a miniszterelnök kitüntetést adott át Romani Rosénak, a Német Romák és Szintik Központi Tanácsa elnökének és Snétberger Ferenc zeneszerző-gitárművésznek. Mattias Meisner beszámolójában kiemelte: Magyarországon egymást követik a romák elleni "gyűlölethullámok", Rose azonban nem akarja, hogy elszigetelődjék az ország, ezért ugyan bírálja a magyarországi "demokratikus deficiteket", de dicséri is a kormányt, amiért az uniós elnökség alatt sokat tett a szintik és romák egyenjogúsításáért.
A Der Spiegel című hetilap internetes kiadása Tiltakozások Orbán látogatásán címmel közölt beszámolót. A szerző, Severin Weiland kifejtette: a berlini látogatáson igen öntudatosan viselkedő Orbán Viktor a leginkább vitatott politikusok közé tartozik az EU-ban, ahol sokan attól tartanak, hogy reformpolitikájával tekintélyelvű irányba mozdítja az országot. A berlini politikában is "jó adag kétkedéssel" szemlélik Orbán politikáját, és nemcsak a baloldalon, hanem a konzervatív uniópártok soraiban is - tette hozzá.
A Handelsblatt Merkel nyugtázta Orbánnak a reformok haladását címmel közölt beszámolót. Matthias Brügmann írása alcímében kiemelte, hogy a magyar miniszterelnök a védelmébe vette a német cégek által kifogásolt különadókat. Kiemelte: a német kancellár nem csatlakozott nyilvánosan a magyar kormány tevékenységével szemben megfogalmazott bírálatokhoz, de megjegyzése, miszerint a találkozón nyílt párbeszédet folytattak, a "diplomatikus körülírása" annak, hogy voltak nézeteltérések.
Baráti, de kemény tárgyalásokra számít Angela Merkel a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós költségvetési keret ügyében - emelte ki a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai lap európai kiadása, a német kancellár és Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtöki berlini tárgyalásairól szóló beszámolójában. A WSJ kitért arra, hogy Magyarország kifogást emelt azon tervekkel szemben, amelyek alapján a magyaroknak csaknem 30 százalékkal kevesebb támogatást jutna, mint a mostani középtávú költségvetési időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.