A Die Welt Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő felszólalásáról Zsidólistát követel egy magyar politikus címmel számolt be. A lap megjegyezte: az utóbbi időszakban "jelentősen növekedett az antiszemita incidensek száma Magyarországon".
A Spiegel Online Nyilvántartásba akarja venni a zsidókat egy magyar politikus címmel számolt be a Gyöngyösi-ügyről. A cikkben megjegyezték: "újra és újra" antiszemita incidensek történnek Magyarországon.
A Pravda független pozsonyi lap Gyöngyösi Márton parlamenti felszólalásáról beszámolva megállapítja: hét évtizeddel a holokauszt után először hangzott el a magyar parlamentben olyan kijelentés, amely az ország egyes állampolgárai zsidó származásának felfedésére szólít fel. A "Zsidó listákat akar a Jobbik" című írás hangsúlyozza: a közvéleményt nem csupán Gyöngyösi kijelentései sokkolták, hanem a felszólalás után beálló "hosszú csend is."
A Der Standard is azt emelte ki, hogy a legutóbbi antiszemita kirohanásra a kormány "csak nagyon hosszú, zavarodott csend" után reagált.
Az izraeli média bő terjedelemben foglalkozott Gyöngyösi Márton hétfői parlamenti kijelentéseivel és azok magyarországi elítélésével. A vezető napilapok - köztük a Háárec, a Jediót Ahronót és a Jiszráél Hajóm - részletesen ismertették az ügyet, amelyhez azonban nem fűztek lényegi kommentárokat. Az angol nyelvű Jerusalem Post megszólaltatta Efraim Zuroffot, a nácivadász Simon Wiesenthal Központ igazgatóját, aki a fasiszta nyilaskeresztes párt örökösének nevezte a Jobbikot.
Az Európai Bizottság mélyen elítéli az antiszemitizmust
Az Európai Bizottság elítéli az antiszemitizmust - jelentette ki a belügyi biztos szóvivője újságírók kérdésére szerdán, az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján, miután arról kérdezték, hogy mi a brüsszeli testület álláspontja Gyöngyösi Márton jobbikos országgyűlési képviselő hétfői parlamenti felszólalásáról.
A Die Presse osztrák napilap brüsszeli tudósítója, Oliver Grimm a bizottság álláspontján kívül arra is kíváncsi volt, szükségesnek tarja-e a testület a gyűlöletbeszéd elleni fellépés uniós szabályozását vagy annak szigorítását.
Michele Cercone, Cecilia Malmström belügyi biztos szóvivője a kérdésre válaszolva kifejtette, hogy minden tagállamban a helyi hatóságok feladata, hogy az ilyen ügyeket, eseteket kivizsgálják. A szóvivő mindazonáltal nem mulasztotta el leszögezni, hogy az Európai Bizottság mélyen elítéli az antiszemitizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet minden formáját.
Cercone egyúttal kifejtette, hogy az Európai Unióban jelenleg is létezik olyan értelmű döntés, amelynek értelmében minden tagállamnak törvénybe kell ültetnie a gyűlöletkeltés, az izgatás, a közösség tagja elleni erőszakra uszítás tilalmát, aminek megvalósítását a bizottság ellenőrizni is fogja.
Az USA is elítéli az antiszemita felszólalást
Az Amerikai Egyesült Államok a lehető leghatározottabban elutasítja és elítéli a Jobbik országgyűlési képviselőjének a magyar parlamentben november 26-án elhangzott felháborító antiszemita megjegyzéseit - közölte az ország budapesti nagykövetsége kedden az MTI-vel. Közleményükben azt írták: elismerik és támogatják a kormány állásfoglalását, amelyben az elhangzottakat azonnal elutasította.
"Az ilyen gyalázatos és rendkívül sértő megnyilvánulásokat köteles minden demokráciában élő személy azonnal és keményen elítélni, s ez különösen vonatkozik a magyar kormány legmagasabb rangú képviselőire" -fogalmaztak. Hozzátették: az, hogy a magyar parlamentben elhangozhatnak antiszemita és rasszista felszólalások, ismét alátámasztja, hogy szükség van Magyarországon a tolerancia és a békés együttélés hangjainak felerősítésére.
Gyöngyösi Márton hétfőn az Országgyűlés plenáris ülésén, Németh Zsolt külügyi államtitkárhoz intézett azonnali kérdésében azt kifogásolta, hogy a kormány nem áll Palesztina oldalára a gázai konfliktus ügyében. Úgy fogalmazott: a világbékét elsősorban Izrael fenyegeti, majd azt mondta: "pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára".
A politikus felszólalását kedden a kormány, a házelnök, illetve - a Jobbik kivételével - valamennyi parlamenti párt, továbbá több civil szervezet is elítélte. Gyöngyösi Márton kedden azt mondta: kijelentése miatt "megköveti zsidó honfitársait", azt elismeri, hogy félreérthetően fogalmazott, amikor zsidó származásról beszélt, de "fel sem merült benne", hogy lemondjon, az ügyet pedig lezártnak tekinti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.