A KDNP frakcióvezetője úgy látja: Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár pozíciója stabil a kormányban. Közlése szerint az oktatásban az átalakítások során - bár sok érdek sérült, és ellenállást váltanak ki a változások - már látszik a "kibontakozó eredmény", ha a pedagógus-életpályamodellt, illetve a köznevelési rendszer átszervezését nézik.
Hozzátette, a felsőoktatásban a probléma az volt, hogy "elburjánzottak" a szakok, nem voltak képesek az intézmények használható diplomát adni, és a diákok jelentős része "kellemes időtöltésnek tekintette" az egyetemi-főiskolai létet, meghosszabbodott a tanulmányi idő. A felsőoktatás célja sérült ezáltal, így éppen ideje volt a változtatásnak, a minőség javításának - rögzítette.
Az a váltás, amely a koncepcióban történt Harrach Péter szerint biztosítani fogja, hogy azok a diákok, akik megfelelő felkészültségűek és belátható időn belül, a végzés után meghatározott ideig Magyarországon dolgoznak, ingyenesen tanuljanak.
Arra a kérdésre, meglepték-e az erőteljes tiltakozások, azt mondta: a meglepetés erős kifejezés. A tiltakozások érhetőek voltak, hiszen úgy érezték a diákok, "beszorulnak a keretek közé, és a jövőjük eladósodással indul". A megmozdulások a fiatalokra jellemző hevességűek - állapította meg, hozzátéve: ezen sem kell csodálkozni.
A frakcióvezető megjegyezte: azon sem csodálkozik, csak jellemzőnek tartja, hogy politikai pártok és holdudvaraik rögtön beálltak a megmozdulások támogatóinak sorába. Úgy tűnik, most, amikor a kérdés rendeződik, és mégis folytatódnak a tiltakozások, már nem a diákok helyzetéről van szó, hanem az említett ellenzéki erők politikai akciójáról - mondta.
Harrach Péter arról, hogy mire számít a választási eljárásról szóló törvény kapcsán, közölte: úgy látja, hogy az Alkotmánybíróság "frusztrált állapotban van", és nagy örömét leli a törvények megsemmisítésében.
Az új házszabályra vonatkozó elképzelésről, amelyek szerint hetenként interpellációs blokk és két-háromhetente plenáris ülésezés lenne, azt mondta: ez csak akkor valósítható meg, ha nem ilyen feszített tempójú a törvényalkotás. Ha a feszített tempó marad, akkor ez nem megvalósítható, ugyanakkor a képviselők munkájának jót tenne, ha egy hétig lehetőségük lenne a körzetüket járni - tette hozzá.
Az elmúlt évet értékelve kitért arra, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv több pontját a KDNP javasolta, ezek között említette a gyermeknevelésről visszatérők alkalmazását és a tartósan munkanélküliek támogatását. Szólt arról, hogy a devizahitelesek megsegítésének részeként az idén éreztette hatását az árfolyamgát és a végtörlesztés lehetősége. Kitért az önkormányzati rendszer megújítására, a középosztály megerősítésére is, és jelentős eredménynek nevezte, hogy sikerült csökkenteni az államháztartási hiányt, tartják a hiánycélt, miközben csökken az államadósság is. A túlzottdeficit-eljárásról azt mondta: ha az unió következetes, Magyarországnak mindenképpen ki kell kerülnie ez alól.
Harrach Péter elmondta: a kormányzati munka egyik kiemelt területe a nemzetpolitika. A kettős állampolgárságnak - amely a nemzet közjogi újraegyesítésének eszköze - az eredményei most mutatkoznak meg. Eddig több mint 340 ezren igényelték egyszerűsített honosítási eljárás keretében a magyar állampolgárságot.
A két kormánypárt kapcsolatáról azt mondta: a döntések meghozatala előtt igyekeznek érvényesíteni a KDNP szempontjait, és ez az esetek túlnyomó részében sikerült is, de van néhány kérdés, amiben a többség véleményét el kellett fogadni. Ezek között említette az előrefizetős mérőórákra vonatkozó javaslatukat, amely a fejlesztési tárca nehézkessége miatt "megakadt".
A KDNP a részarányának megfelelően, sőt a fölött tudta érdekeit érvényesíteni - állapította meg. A Fidesznek mint sokszínű néppártnak jobban kell figyelnie a választói támogatásra - jegyezte meg, hozzátéve: a polgári törvénykönyv módosításakor nagyon jó kompromisszumot tudtak kötni az élettársi kapcsolatokra vonatkozóan a gyermekek érdekében.
Harrach Péter azzal kapcsolatban, a választmány határozott hangú állásfoglalást fogadott el arról, hogy aki nem ért egyet a szövetségi politikával, az távozzon a pártból, azt mondta: két, "egymással dinamikus kapcsolatban" lévő célja van a KDNP-nek. Az egyik, és ez mindenek feletti, az ország megújítását célzó programok végrehajtása. A másik a KDNP saját törekvéseinek érvényesítése.
Kiemelte, meggyőződésük, hogy a szövetségi rendszeren belül is fel tudják a saját arculatukat mutatni, és a céljaikat el tudják érni, jobban, mint ha önállóan indulnának. Véleménye szerint ugyanakkor a KDNP "megugraná" az 5 százalékos küszöböt, ahogy ezt már tette korábban. Közölte, akik az önállóság nagyobb megvalósítása érdekében emelik fel a hangjukat, azok kevesen vannak, félreértik a jelenlegi helyzetet, és olyan megoldásokba mennének bele, amelyek a pártnak és a szövetségnek nem kedvezőek.
Harrach Péter a kisebbik kormánypárt tavaszi tervei közül a magáncsőd védelméről szóló törvényjavaslatot emelte ki, azt mondta: remélik, hogy az hosszú előkészítés után napirendre kerülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.