BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon sok a gyerektelen nő

A harmincéves nők fele, a harmincöt évesek negyede még nem szült, és a gyerekvállalási hajlandóság nem is változik tartósan kedvező irányba, amíg a magyarországi családpolitika ideológiai síkok mentén hasad – véli az egyik legismertebb hazai demográfus.

Pongrácz Tiborné, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa óva int attól, hogy az elmúlt időszak pozitív tendenciáiból messzemenő következtetést vonjon le bárki is.

Legyen az akár a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely a lapunkhoz is eljuttatott nyilatkozatában örömének adott hangot a miatt, hogy „a közelmúltban meghozott családbarát intézkedések eredményesnek bizonyultak, hiszen az előzetes adatok szerint 2012 első tizenegy hónapjában 82 834 gyermek született, 2227-tel több, mint egy évvel korábban, ami 2,8 százalékos növekedést jelent. A fordulat azonban már korábban bekövetkezett, ugyanis … már 2011 közepére sikerült megállítani a születésszám csökkenését.”


A KSH szakembere szerint több okból is óvatosan kell értékelni ezeket az adatokat. Egyrészt 2011-ben soha nem látott mélypontra, 88 ezerre csökkent Magyarországon a születésszám, tehát egy nagyon alacsony bázishoz képest minden pozitív elmozdulás számít. Másrészt 2012 első felében még 3,3 százalékos volt a gyerekszám-emelkedés, ahhoz képest tehát november végére csökkent az előny. Harmadrészt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Ratkó-gyererek gyerekei, tehát egy nagyon népes nemzedék van mos szülőképes korban, ám ez egyáltalán nem tükröződik a születések számában. Sőt, a harmincéves nők fele, a harmincöt évesek negyede gyerektelen, és különösen ez utóbbiak esetében, az érthető biológiai okokból, egyre csökken is az esély arra, hogy ez a helyzet megváltozik.


Pongrácz Tiborné szerint bár igaz, hogy az adókedvezmény bevezetése és a gyes kiterjesztése három évre fontos lépések voltak a kormány részéről, sajnos az élet számos területén tapasztalható bizonytalanság, ha nem is eliminálja, de legalább is jelentősen visszaveti azok hatását. Ráadásul a tapasztalatok szerint, míg a társadalom szinte azonnal reagál a negatív intézkedésekre, a pozitívok hatása csak hosszú idő múlva érezhető.


Ezért tartja a demográfus aggasztónak, hogy Magyarországon – mint fogalmazott – a családpolitika ideológiai síkok mentén hasad, és minden párt mást gondol a támogatásokról és a támogatandókról. A jelenlegi ellenzék például már most kilátásba helyezte, hogy hatalomra kerülése esetén megszünteti az adókedvezményt, és visszaállítja a családi pótlékot, ami ismét elbizonytalaníthatja a gyermekvállalásban gondolkodókat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.