A törvénytervezet szerint az önkormányzatokért felelős miniszter - jelenleg ezt a posztot a belügyminiszter tölti be - kezdeményezheti a kormánynál annak az indítványozását, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja felül, egy-egy önkormányzati rendelet összhangban áll-e az alaptörvénnyel.
A kormányhivatal kezdeményezhetné a polgármesternél a képviselő-testület összehívását; ezt azzal kell indokolnia, hogy törvényességi kérdések megtárgyalása a helyi önkormányzat törvényes működésének biztosítása érdekében indokolt. Ha ennek a polgármester vagy a testület nem tesz eleget 15 napon belül, akkor a kormányhivatal összehívhatja az ülést. Az ülés összehívása során a kormányhivatal eltérhet a helyi önkormányzat, illetve a társulás szervezeti és működési szabályzatában meghatározott szabályoktól. Kibővülne a felügyeleti bírság alkalmazhatósági köre is.
A vitában az MSZP-s Lamperth Mónika arról beszélt: a mostani jogszabályok üres lózunggá teszik az alaptörvény önkormányzatok működésére vonatkozó passzusát. A jobbikos Staudt Gábor arról beszélt, hogy a jelenlegi szabályozás eléggé körülhatárolt és pontos megfogalmazásokat tartalmaz, a módosítás viszont nem tűnik kellően konkrétnak.
A törvényességi felügyeletet az igazságügyi tárca látja el, a Belügyminisztérium az önkormányzati törvény egyéb szegmenseiért felelős - válaszolta a vitában elhangzott felvetésekre Szabó Erika államtitkár. Arra is rámutatott: a helyhatóságok ellenőrzése sosem volt az ügyészség feladata.
A nap folyamán korábban megszavazták a 2013-as költségvetés első átírását: a törvényjavaslat az E.On megvásárlására biztosít lehetőséget az államnak. A vételár 875 millió eurónak megfelelő forint, valamint további maximum 90 milliárd forint lehet. Az állami készfizető kezesség 2013. szeptember 30-ig áll fenn.
A keddi ülésnap általános vitákkal folytatódik: az önkormányzati törvény módosítása után a választási törvény megváltoztatásáról vitáznak. Később a bírák nyugdíjkorhatárával kapcsolatos törvénymódosítások, a szellemi tulajdonjogra vonatkozó törvények, a bevándorlókról szóló szabályozás, valamint a magyarországi atomenergia 2009-2011-es felhasználásáról szóló jelentés lesz a napirenden.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.