BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy Márton: a német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot

Ha nem szedi össze magát Németország, akkor a magyar gazdaság sem fog felpörögni, már pedig ma Németország súlyos beteg – többek között ezzel magyarázta a vártnál rosszabb harmadik negyedéves GDP-adatokat Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság konferenciáján. A tárcavezető szerint magyar gazdaságra a kettészakítottság a jellemző, hiába kezd a magyar belső kereslet helyreállni, a külső kereslet hiányát nem képes ellensúlyozni, a kormányzat pedig elsősorban a belső konjunktúráért tud felelősséget vállalni. Az is kiderült, mennyit terveznek jövőre elkölteni a vidéki otthonfelújítási programra.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság konferenciáján Fókuszban a növekedés címmel tartott előadást. Az eseményt egy nappal azt követően rendezik meg, hogy a Központi Statisztikai Hivatal közölte a harmadik negyedéves GDP-adatokat, amelyek minden elemzői várakozásnál rosszabban alakultak.

Nagy Márton
Nagy Márton: a német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A tárcavezető nemcsak erre, hanem a kormány 21 pontos gazdasági akciótervének részleteire, így a munkáshitel, valamint a vidéki otthonfelújítási programra is kitért.

Nagy Márton: már-már ordibálunk

A tegnapi GDP-szám mellett nem lehet elmenni – ezzel kezdte az előadását. A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett, hogy a bezuhanó fogyasztás korábban sokkolta a gazdaságot, ez kezd helyreállni. De van egy másik probléma, a német gazdaság vesszőfutása, gyengélkedése. A német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot.

Hozzátette, hogy folyamatos sokkok érik a magyar gazdaságot. Szerinte be kell vallani, hogy ha Németország nem szedi össze magát, akkor a magyar gazdaság sem fog felpörögni. A külső tényezők nélkül el lehet érni a 3 százalékos növekedést, de hosszú távon ez nem fenntartható. 

Hangsúlyozta, nemcsak a német, hanem a kínai gazdaságot is kell figyelni. Nagyon sok autó reexporton keresztül jut el Kínába, csakhogy a németek közben kiszorulnak a kínai piacról, azaz folyamatosan teret veszít a német gazdaság. Ráadásul a védővámok tovább nehezítik ezt a helyzetet. Szerinte nagy változásnak kellene megtörténnie. „Elmondjuk, hogy mit kellene változtatni, már-már ordibálunk” – fogalmazott.

Szerinte a francia gazdaság megértette, hogy mi történik, így átállt az atomerőművekre, ezért olcsó energiára fog alapozni.

Németország beteg, súlyos beteg

– folytatta. Úgy látja, a magyar belső kereslet kezd helyreállni, azonban a külső tényezők hiányát nem tudja ellensúlyozni. A gazdaság szerinte már most kettészakadva, a kormányzat pedig a belső konjunktúráért tud felelősséget vállalni. 

Áfacsökkentést vizsgál a kormány

A miniszter jelezte, hogy előzőleg találkozott a nagy lakáspiaci szereplőkkel, már most vannak olyan tervek, amelyek terén két pontban előre tudnak lépni:

  • az egyik egy tőkeprogram, minden fejlesztő kaphat belőle, 
  • az áfacsökkentést megvizsgálják, azaz 27 százalékról 5 százalékra csökkentheti a kormány. 

Higgyék el, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gazdaságot talpra állítsuk. Lassan 24 óra nem lesz elég ehhez a munkához– jegyezte meg. Úgy látja, hogy a belső kereslet terén jó irányba tartanak. Szeptemberben is 4 százalék fölött lehet a kiskereskedelmi forgalom alakulása, ez egy nagyon erős felfelé húzó erő, tehát az óvatossági motívum oldódik. Az is örömteli, hogy az élelmiszerek iránti kereslet növekszik és a turizmus is jól halad. 

A lakástranzakciók száma is 40 százalékkal emelkedik, bár idén csak 12 ezer lakás fog épülni, de a tranzakciók nagyot ugrottak, ráadásul a hitelszerződések is kilőttek. Szerinte az emberek azt gondolják, hogy 7 százalék feletti kamatoknál érdemes felvenni hitelt. Jelezte, hogy a projekt hitelezés is beindult, itt van egy fordulat: 37 százalékkal több hitelt folyósítottak a bankok, tehát az ingatlanpiacnál látszik egy pozitív fordulat

Hangsúlyozta, felelősek azért, hogy az építőiparral mi történik és bizakodó a lakáspiaci számok alapján. Ugyanakkor ezek nem maguktól állnak helyre, a kormány gazdaságpolitikája is segít. Közel teljes foglalkoztatottság van Magyarországon, a foglalkoztatottsági ráta 80 százalék közelében van és fel fog menni 85 százalékra. Szerinte a munkaalapú gazdaság adott, aki akar, tud dolgozni.

Nem fenntartható a két számjegyű reálbér-emelkedés

Nem látok inflációs problémát, nem egy „issue” – tért rá az inflácóia Nagy Márton, aki szerint ha valaki ránéz az EKB-re, ami máshogy viselkedik, mint a magyar jegybank, akkor láthatja, hogy már a gazdaságot akarja segíteni. A miniszter szerint nagyon magas a mostani reálbér-emelkedés,

ez nem fenntartható, a reális a 4-5 százalékos emelkedés.

Szerinte a 2028-ra várt 400 ezer forintos minimálbér elérhető, ehhez évente átlagosan 12 százalékos emelésre van szükség. „Simán el tudom képzelni, hogy ez úgy jön ki, hogy 10-12-14 százalékos emelés lesz a következő három évben. A mostani GDP-adat fényében is ez tűnik kivitelezhetőnek. Ez a vállalatok számára is kihívást jelent, de muszáj a hatékonyságukat emelni” – értékelt.

Nagy Márton szerint a német gazdaságtól való függőség komplexebb, hiszen nemcsak mi exportálunk, hanem a régiós országok is. Ez jelentős kitettséget jelent. Azt kérte mindenkitől, hogy aki a német gazdaságot vizsgálja, korrektül tegye. Jelezte, az ipar megrendelésállományán nem látni a fordulatot, ami viszont pozitív, az a szeptemberi adat Németországban és Franciaországban. 

A német elektromos autóeladások szeptemberben 9 százalékkal emelkedtek.

Nagy Márton szerint Kínában már annak határán van az elektromos autózás, hogy nem lesz szükség állami támogatásokra, jelenleg 30 százalékos arányt képviselnek a teljes autóértékesítésen belül. Ez Franciaországban 20 százalék. A miniszter hangsúlyozta, hogy nagyon tudatos gazdaságpolitikát folytat Franciaország.

Így növekedhet a magyar gazdaság

A magyar gazdaságra visszatérve azt mondta, hogy a kormány célja a 3 és 6 százalék közötti növekedés, ami elérhető, igaz, a 6 százalék nagyon ambiciózus. Úgy látja, hogy 2025 első negyedévben 1 és 2 százalék között lehet a növekedés, majd nagyon erőteljesen gyorsulhat. A jövő évi átlagos növekedés pedig 3,4 százalék lehet, ezzel nyújtják be a jövő évi költségvetést is.

Jelezte, hogy a kormány gazdasági akcióterve három pillérre épül, ennek eleme a béremelések, a megfizethető lakhatás, illetve a kkv-k hatékonyságának javítása. A munkáshitelről elmondta, hogy mindig felidegesíti amikor azt írja valaki, hogy tinédzsereknek árulják. „Van egy olyan csoport a társadalomban, aki egyből munkába áll az iskola után, ők nem tinédzserek” – hangsúlyozta. Ők semmilyen támogatásban nem részesülnek, 308 ezer főről van szó, január 1-jétől szeretnék elindítani a programot. A másik a vidéki otthonfelújítási program, ami 3 millió forint támogatást ad az 5000 fő alatti településeken lakók családoknak.

 Ennek költségkerete 220 milliárd forint. 

Jelezte, ha a program úgy kínálja, akkor további forrást biztosítanak erre a célra. Nagy Márton kitért az önkéntes nyugdíjpénztárak lakáscélra történő felhasználásának kérdésére is. Hangsúlyozta, hogy a hozam nem volt jelentős az elmúlt években, jelen pillanatban az összes forint alapú jelzáloghitel kamata 6,1 százalék, tehát magasabb. Szerinte ebből a pénzből értelmes dolog, ha valaki törleszteni akarja a hitelét, persze ez a bankoknak nem jó, mert ügyfelet veszítenek, de újra ki tudják helyezni a pénzt új ügyfeleknek.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy további bejelentések lesznek. December elsejéig a teljes Demján Sándor Program elindul, majd január elsejétől a többi intézkedés is életbe lép. Ahogy haladnak tovább és jönnek újabb és újabb ötletek, ezekre mind fognak választ adni. Jelezte, átmenetileg cél a fogyasztás felpörgetése, ez azonban hosszú távon nem megoldás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.