A görög válság csúcspontjaihoz hasonló idegesség kezd eluralkodni a világ piacain az olasz választások miatt. Azt mindenki tudta, hogy szoros eredmény várható az előrehozott parlamenti és regionális választásokon, ám talán még a legelvetemültebb pesszimisták sem számítottak arra, aminek most tanúi lehetünk. Ahogy közeledik a végéhez a kétnapos voksoláson leadott szavazatok összeszámlálása, úgy közeledik egymáshoz a két fő politikai erő, a Pier Luigi Bersani vezette balközép pártszövetség és a Silvio Berlusconi nevével fémjelzett jobboldali koalíció.
Bersano a jelek szerint viszonylag simán nyeri az alsóházat, ám a Szenátusban jó esélye van a győzelemre a volt kormányfőnek. A kettősség már önmagában is aggasztó. Ám hozzá kell tenni, hogy a háború utáni 64-ik kormányt megalakító pártnak a többséghez szüksége lesz egy olyan párt támogatására, amely leginkább egy rossz politikai vicc megtestesülése. (Igen, még a Berlusconinál is rosszabb vicc.)
A Beppe Grillo komikus által összehozott Ötcsillagos Mozgalom nem csak a politikai elitet támadja, de minden olyan értéket is, amelyeket a marginális szélsőségeseken kívül általában magáénak vallanak az olasz pártok is. A gazdasági racionalitáson túl az EU-t és az eurót például.
És mindeközben a Brüsszel, Berlin, a piacok, de még a Vatikán által is az egyetlen elfogadható opciónak tartott, reformpárti Mario Monti pártja azért küzd, hogy ne szoruljon ki a Szenátusból. Az országot a csőd széléről visszarángató közgazdászprofesszor pártja még tíz százalékot sem tudott elérni.
Nézzük a számokat: a baloldali Demokratikus Párt köré szerveződő szövetség 31,61, míg Berlusconi Szabadság Népe (PdL) pártja 30,67 százalékon áll a Szenátusban. Grillo 23,79 százalékon áll, Monti a szavazatok 9,13 százalékát szerezte meg.
Az alsóházban Bersani 29,53 százalékot ért el, Berlusconiék 29,13-at, Grillo pedig 25,54-et. Monti és szövetségesei 10,54 százalékon állnak.
A piacok komoly aggodalommal figyelik a tragikomikus fordulatokkal teli küzdelmet. Az első, Bersani néhány százalékos előnyét előrejelző exit pollok után hirtelen meglódult a milánói tőzsde és esni tudtak a tízéves államkötvények hozamai is, ám a jó hangulat igen rövid ideig tartott. A délután hármas urnazárás után 1-2 órával már jócskán eltűnt a fellendülés, a hozamok ismét nőttek. Annak a lehetősége, hogy visszatérhet Berlusconi, az eurót is magával rántotta.
Amíg a nagy pártok valószínűleg már a szavazatok újraszámlálását követelő kereseteket fogalmazzák, Beppe Grillo és hívei győzelmi hangulatban várják az eredményeket. Márpedig ez a diadal azt jelzi: az olasz választóknak nem csak a Monti-féle megszorításokból lett elege, de Berlusconi korrupt, tekintélyelvű, a gazdasági összeomlás felé taszító politikájából is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.