Újra teljes létszámú lesz a parlament: a Salamon László alkotmánybíróvá választása miatt megüresedő helyet hétfőn töltik be. Az új képviselő a szintén KDNP-s Gaal Gergely lesz. Ő újonc a parlamentben, jelenleg Solymár alpolgármestere, valamint 35 évesen pártja ifjúsági csoportjának elnökhelyettese.
Így hétfő délután már ismét 386 képviselő szavazhat arról, elfogadja-e az interpellációkra adott kormányzati válaszokat - nagy kétségeink persze ne legyenek, mi lesz a végeredmény. Annál érdekesebb szópárbajokat hozhat az azonnali kérdések órája. Az előző kettőn ugyanis Orbán Viktor nem volt ott, ami azt jelenti, hogy a kormányfő ezen a héten már köteles lesz személyesen válaszolni a hozzá forduló ellenzékieknek.
Mikor a kérdések végére értek, jöhetnek a szokásos szavazások. Előbb a nemzetközi feljesztési együttműködési politikáról szóló javaslatot szavazzák meg, majd a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok beszámolóját - az elmúlt hetekben mindkét témánál alaposan kiélhették magukat a látványos szóvirágokat kedvelő képviselők, most már csak gombot kell nyomni. Hozzányúlnak a Magyarországon tartózkodó külföldi fegyveres erők nyilvántartásának szabályaihoz is, de óriási fejleményekre nem érdemes számítani, mindössze a katonák családjának és autóinak nyilvántartásba vételét próbálják egyszerűsíteni.
Mobilfizetés az államnál
Ezután a közlekedési törvények lesznek soron, ami önmagában nem volna túl izgalmas, csakhogy a gazdasági bizottság egy fontosabb módosító javaslatot adott be az elvileg a közlekedés bürokráciájának egyszerűsítését célző törvényhez. Most azt kérik, hogy foglalják törvénybe: idén szeptember 30-tól veszi át az állam azoknak a rendszereknek az üzemeltetését, ahol az autósoknak telefonon keresztül kell fizetniük (vagyis a parkolódíjak és az útdíjak rendszere az érintett). Ha erről döntöttek, szavaznak a szellemi tulajdont szabályozó törvényről - a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kaphat nagyobb beleszólást a jogi eljárásokba -, valamint arról, hogy biztosítson-e az állam jogsegélyt az ide érkező bevándorlóknak. A szavazások végül, legalábbis hétfő estére, két nemzetközi szerződés szentesítésével zárulhatnak: az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezményét, valamint az Interpol itthoni jogosultságait rögzítő megállapodást fogadhatják el.
Eddig az erederi napirendi terv. Csakhogy alig pár nappal az ülés előtt a képviselők megkapták a költségvetés második módosításának javaslatát - úgy, hogy amikor a napirendet kiadták, az még nem is volt ismert. Márpedig ha az ülés elején úgy döntenek, akkor erről nem csak az összevont általános és részletes vitát, hanem a zárószavazást is megtartják már hétfőn kora este. Az indítvány arról szól, hogy az állam vállaljon készfizető kezességet, ha az MVM Zrt. megveszi az E.On hazai földgázérdekeltségeit. Az állam az ár 80 százalékát, de legfeljebb 256 milliárd forintot fizetne.
Valószínűleg már késő este következhet a részletes vita a nemrég megismert "szociális közműszolgáltatásról", vagyis arról, hogy kötelező legyen olcsóbban adni a rezsit. Majd általános vita jön arról, hogyan vegyen részt Magyarország az EU szomáliai missziójában, utána pedig a szociális és gyerekvédelmi törvények módosítóit beszélik át. Később egy újabb olyan törvénnyel folytatják az ülést, amit csak pénteken adtak be: az államosított kórházakra vonatkozó szabályokat írják át. Az érintett kórházak gazdasági feladatait március végétől állami intézmény veszi át, most az átállás szabályaival foglalkoznak. Utána jöhet a médiatörvény, majd a Malév-privatizációt vizsgáló bizottság jelentésének részletes vitája, a kőolaj biztonsági készletezési szabályairól folyó, összevont tárgyalás, a nap, várhatóan már éjfél utánra csúszó zárásaképp pedig a hegyközségekről szóló törvényjavaslat általános vitája.
Mi köze a vasútnak a művészethez?
Kedden a szokásoktól eltérően szavazásokkal indítják a napot. Több törvényjavaslatnak csak a módosítóiról döntenek. Ilyen lesz például elsőképp az az indítvány, amely a Magyar Művészeti Akadémiának adná a Vigadót és a Műcsarnokot. Érdekes kérdés, hogyan sikerült a Fidesznek pont ehhez beadni módosító javaslatban azt, hogy a Józsefváros és Ferencváros vasútállomások közti, valamint Józsefváros és Kőbánya felső közti vasútszakaszok ne legyenek a kizárólagos állami tulajdonban álló nemzeti vagyon részei - az indoklás valószínleg érdekesebb volna, mint maga a szavazás, ezért is kár, hogy vita nem lesz róla, csak gombnyomás.
A bírói korhatárról, a lánctartozások megakadályozásáról, és az újabb alkotmánymódosításról még nem tartanak zárószavazást, csupán a módosítókról döntenek. Elfogadhatják azonban a választási törvényt - erre azért lesz érdemes odafigyelni, mert eredetileg ez megengedte volna, hogy akár közvetlenül a választás előtt is átrajzolják a körzethatárokat, majd ezt a pontot kivették, ám az utolsó pillanatban beadott módosítókra még fontos lesz ránézni. Szintén zárószavazás jön kedden az önkormányzatok felett nagyobb belügyminiszteri hatáskört garantáló törvényről.
Az ülés további része pedig az általános vitáké lesz. Előbb a környezetvédelmi törvények, majd a felnőttképzés, utána pedig a látványos nevű, adóval és közterhekkel kapcsolatos nemzeti közigazgatási együttműködés kerül a képviselők elé. Szó lesz a fegyveresek jogviszonyáról, majd azt a határozati javaslatot kezdik megtárgyalni, amellyel kimondanák, hogy a parlament támogatja, maradjon olimpiai sport a birkózás. Utána a köztisztviselőkről szóló törvény módosítását tárgyalják, majd néhány agrártörvény átírását. Ezek után jöhet a hegyközségekről, végül pedig a kórházállamosításról szóló javaslat részletes vitája - persze csak akkor, ha a rendelkezésre álló néhány nap alatt bárki is úgy gondolja, hogy nyújt be hozzájuk módosítót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.