BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A multik döntése is befolyásolhatja a sikerességet

Hosszabb távon hozhat eredményt a kormány által 2010-ben meghirdetett, majd a tavaly tavasszal elfogadott külgazdasági stratégiában kiemelt szerepet kapó keleti nyitás politikája hazánk Ázsiába irányuló exportjára – derül ki egy szakértői tanulmányból. Az elemzés szerint a keleti nyitásnak rövid távon azért is lesz valószínűleg kevés hatása az Ázsiába irányuló kivitelre, mivel a kormányzatnak arra nincs befolyása, hogy az exportban meghatározó szerepet játszó multinacionális vállalatok döntéseit befolyásolja.

„Kezdeti hipotézisünk, miszerint a 2008-ban kitört globális pénzügyi, gazdasági válság lökést adhat Magyarország Ázsiába irányuló kivitelének bizonyos mértékig és ideig igaz volt, ugyanis 2009 és 2011 között a kivitel növekedése dinamikusabb volt a korábbi évekhez és más térségekhez képest, azonban tavaly az export lendülete megtört” – mondta lapunknak Éltető Andrea, az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa. A szakértő az intézet másik munkatársával, Völgyi Katalinnal együtt szerzője annak a tanulmánynak, amely Magyarország és az ázsiai országok közötti kereskedelem alakulását tekintette át 2000 és 2012 között.

Az export tavalyi visszaesését jelentős részben a kivitelben meghatározó szerepet játszó multinacionális vállalatok döntései okozták. Az Ázsiába irányuló exportban jelentős volumenű egy-egy jól meghatározott termékcsoport, nevezetesen a telekommunkációs berendezések, mobiltelefonok kivitele, amelynek mértéke tavaly jelentősen visszaesett. A Nokia ugyanis jelentősen csökkentette komáromi gyárának kapacitását, miután a telefonokat összeszerelő egységeket dél-koreai és kínai gyárába telepítette át. Emellett a Flextronics is leépítést hajtott végre.

„A keleti nyitás stratégiának rövid távon valószínűleg kevés hatása lesz az Ázsiába irányuló kivitelre, hiszen a magyar-ázsiai kereskedelem is jellemzően a multinacionális vállalatok nemzetközi láncaiba integrálódott, illetve a kormányzatnak arra nincs befolyása, hogy a multinacionális vállalatok döntéseit befolyásolja” – mondta Éltető Andrea.

A szakértő mindamellett kiemelte: hasznosnak tartja a keleti nyitás meghirdetését, miután annak fő célja a kkv-k külpiacon történő érvényesülésének segítése. Az európai gazdasági válság miatt az EU más tagállamai is arra törekednek, hogy új piacokat találjanak a világ feltörekvő piacain. Ez megfigyelhető a többi visegrádi ország esetében is, ahol szintén kidolgoztak valamiféle exportösztönzési stratégiát. A visegrádi országokat Magyarországhoz hasonlóan is az jellemzi, hogy deficites az Ázsiával folytatott külkereskedelmük, aminek a jelentős kínai import az oka. Emellett hasonlóan hazánkhoz exportjukban meghatározó a multinacionális vállalatok szerepe, bár ez Lengyelország esetében kevésbé jellemző.

Éltető Andrea és Völgyi Katalin tanulmánya a Visegrádi Alap által támogatott “Trade with Asia” (11220101.sz. ) kutatási projekt keretében készült el. A projekt keretében Magyarországhoz hasonlóan a többi visegrádi országban is készültek hasonló tanulmányok. Az angol nyelvű tanulmány itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.