Két finanszírozási ügylet; a faktoring és a lízing nevesítve is megjelenik az új Polgári törvénykönyvben, megszűnik például a takarékbetét, ezentúl fizetésiszámla-szerződésnek hívják majd a bankszámlaszerződést, illetve megjelenik a fizetési megbízási szerződés. A számlavezetőt a szolgáltatásához kapcsolódó követelései biztosítékául törvényes zálogjog illeti meg a számlajogosult számlakövetelése felett, vagyis a bank a befolyó fizetések terhére új jogosítványhoz jut követelésének kielégítésére.
A hitelbiztosítékok köre jelentős változáson megy keresztül; a megszűnő jogintézmények, mint a vagyont terhelő és önálló zálogjog, az óvadék – amely a zálogjogon belül kerül szabályozásra –, valamint a fiduciárius biztosítékok mellett fontos új elemekkel gazdagodik a szabályozás. Ezek közé tartozik a fogyasztói zálogszerződés, a hitelbiztosítéki nyilvántartás, a zálogjogosulti bizományos, a garanciaszerződés és a szerződés átruházás lehetősége.
Kiemelt szerepe lesz a hitelbiztosítéki nyilvántartásnak, amely az ingatlanokon és a más lajstromban nyilvántartott ingó dolgokon és jogokon fennálló jelzálogjogokon kívüli egyéb zálogjogokat hivatott rögzíteni. Az internet alapú nyilvántartással megnő a felek tájékoztatási, adatbeviteli szerepe. Mindez a pénzintézeteket komoly kihívás elé fogja állítani, hiszen egy törlést kérő zálogkötelezett elektronikus kérelméről a jogosultnak 30 napon belül nyilatkoznia kell: ha ezt elmulasztja, akkor törlésre kerül a zálogjog. Problémát okozhat, hogy egyes bankoknak több magánszemély képviselője lehet a rendszerben, míg egyes magánszemélyek esetleg több bank képviselőjeként jelenhetnek meg. Mindezen kérdések kezelése a nyilvántartás részletszabályainak ismeretében a jövő egyik fontos feladata lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.