BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EMMI: az intézményeknek ki kell jönniük a pénzből

A Budapesti Corvinus Egyetem 5,3 milliárd forint állami támogatást kap 2013-ban, ezen felül további csaknem 6 milliárd forint bevételre számít a tervezett költségvetése alapján. Az intézmény felelőssége, hogy ezt az összeget racionálisan használja fel, ebből biztosítsa a bérek kifizetését, a képzések megszervezését, és működtesse az infrastruktúrát, amelynek része a liftek működőképességének biztosítása is. Így reagált az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) arra a hírre, amely szerint az egyetem kénytelen leállítani a lifteket épületében.

A tárca hozzáteszi: A kormány arra vállalt kötelezettséget, hogy az új felvételi eljárásból fakadó többletlétszám után járó többletköltségeket biztosítja. Így a Corvinus is kaphat pluszforrást a továbbiakban.

"Az év eleji zárolás továbbgyűrűző hatása még jelen lehet a felsőoktatásban, de újabb zárolásról, vagy a korábbiak kapcsán kialakult akut problémáról nincs szó” – jelentette ki lapunknak Sándorné Kriszt Éva, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) társelnöke. Hozzátette: „az idei év elején bejelentett, több mint 17 milliárdnyi, az Emmire jutó zárolás továbbra sincs felosztva a tárca területei között, így az MRK sem foglalkozott a közelmúltban a kérdéssel.” A rektor szerint „nem lett jobb a helyzet év eleje óta, de rosszabb sem”.

ándorné Kriszt Éva utalt a felsőoktatás költségvetési forrásait kiegészítő alapra is, amely a későbbiekben segíthet egyes intézményeken. Az idei büdzsé kialakításánál a felsőoktatás finanszírozására megállapított 123 milliárd forintos támogatáson, valamint a 10 milliárdos kiválósági kereten felül további 47 milliárd forintnyi támogatásra tett ígéretet a kormány. A 47 milliárdos keretösszeg része egy szintén 10 milliárdos csomag is, amely a 2009–2011 közötti uniós pályázatok önrészét fedezné.

A célzott támogatások folyósításának ütemét bírálta korábban a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetsége (HÖOK). Kiss Dávid, a HÖOK elnökségi tagja a napokban a Világgazdasának kifejtette: „Lassan történik az ígért források kifizetése, és látható, hogy nem feltétlenül a top egyetemek, illetve nem a legfegyelmezettebben gazdálkodók kapnak vissza ebből a legtöbbet.” A HÖOK szerint a felsőoktatásnak teljes mértékben mentesülnie kellene a zárolások alól.

Klinghammer István korábban lapunknak azt mondta: „nem vettek el az egyetemektől, hanem nem adták oda.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.