BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyven üzemet fenyeget az árvíz, Paks nincs veszélyben

A Duna mentén 40 termelőüzemet érinthet az árvíz, közöttük a Paksi Atomerőmű és a Mol százhalombattai kőolajfinomítója veszélyes üzem. Kossa György, a katasztrófavédelem országos iparbiztonsági főfelügyelője lapunknak elmondta: mind a 40 üzem rendelkezik belső védelmi tervvel, és a katasztrófavédelem ezekben a napokban folyamatosan ellenőrzi ezek betartását.

A paksi atomerőmű működését, biztonságát nem veszélyezteti a Duna áradása. A folyó gátja a paksi oldalon magasabb, a telephely teljesen védett területen fekszik – mondta el lapunknak Hamvas István vezérigazgató. Az áradó folyó által hozott uszadék kezelésérére is felkészültek, azok nem tehetnek kárt a berendezésekben. A Célzott Biztonsági Felülvizsgálat éppen azt igazolta, hogy az atomerőmű felkészült az extrém helyzetekre, beleértve a hűtővizet biztosító Duna különösen magas, illetve alacsony vízállását is.

Az almásfüzitői vörösiszaptározó gátjai négy méterrel magasabbak a hozzá csatlakozó árvízvédelmi gátaknál, ezért „nincs reális esély arra, hogy a tározó veszélyt jelentsen a környezetére. A katasztrófavédelem a bányakapitánysággal és a környezetvédelmi főfelügyelőséggel folyamatosan vizsgálják a tározót, de Kossa György szerint szinte elképzelhetetlen, hogy szennyezést okozzon a Dunában vagy a lakosságra.

Mol három helyen figyeli az árvíz alakulását – mondta lapunknak Fasimon Sándor, a csoport magyarországi tevékenységéért felelős vezetője. A százhalombattai finomító jóval magasabban van az árvíz által fenyegetett területnél, így nem számítanak fennakadásra a finomító működésében. Nem fenyeget nagyobb probléma a társaság csepeli logisztikai telepén sem. A leginkább érintett terület a Mol-Lub almásfüzitői kenőanyaggyára, amelyet akkor érhet el a víz, ha átbukik Szőnynél a vasúti töltésen. Ezért már épül az egy méter magas, több kilométer hosszú mobilgát a vasút mentén. A munkában részt vesz a Mol 30 dolgozója, jelen van a katonaság és a katasztrófavédelem is, az érintettek között folyamatos a kapcsolattartás.

A Dunaferr arra készül, hogy péntekről hajózási zárlat lesz a dunaújvárosi kikötőben, a vízszint tetőzése június 10-12. között várható az előrejelzések szerint. Mint Mezőközy András szóvivőtől megtudtuk, a zárlat miatt a kokszoló szénellátása nem került veszélybe, más vízi szállítás pedig most nincs napirenden a társaságnál.

A csepeli szabadkikötőben szerda reggel kezdik tölteni a homokzsákokat, hogy ha kell, körbe tudják rakni a kikötőmedencéket – tájékoztatta lapunkat az előkészületekről Marján Miklós, a Budapesti Szabadkikötő Logisztikai Zrt. vezérigazgató-helyettese, hozzáfűzve ugyanakkor, hogy még 860 centiméteres vízállásnál sem önti el a területet a Duna. Ettől függetlenül azonban csütörtökön várhatóan részlegesen korlátozni kell, hét végén pedig teljesen le kell állítani a kikötőben a vasúti forgalmat: az átázott talaj miatt meggyengülhet a pálya, ami a súlyos tehervagonok kisiklásához vezethet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.