BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harmadával nő a pedagógusbér, de van, aki egy forinttal sem kap többet

A mostani bértáblához képest átlagosan 34 százalékkal nőnek a pedagógusbérek szeptembertől, ám az új rendszer nem fizet a túlórákra. Új minősítési rendszer lép életbe, ismét megjelenhetnek a kutatótanárok.

Átlagosan 34 százalékkal emelkedik több mint 150 ezer pedagógus alapilletménye szeptember 1-jétől – jelentette be Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter. A tárcavezető elmondta azt is, hogy a pedagógus életpályamodell tervezett teljes béremelésének 50 százaléka helyett 60 százalékkal emelik meg az illetményeket már szeptembertől. A következő négy évben, 2017-ig minden szeptemberben lesz béremelés évenként minimum öt, de átlagosan tíz százalékos mértékben.

Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár kiemelte: az új minősítési rendszer elismeri majd a kiemelkedő teljesítményt nyújtó pedagógusok munkáját is. A pályakezdők első két éve után egy négy kategóriát tartalmazó rendszerbe kerülhetnek. A pedagógus I-nek nevezett kategóriából azonban csak tíz év tanítás után léphet valaki tovább a pedagógus II-be egy vizsga letétele után. Ezt követően újabb feltételek teljesítése esetén a harmadik és a negyedik fázis is rendelkezésre áll, ez a mestertanári és kutatótanári pozíció. A minősítés szabályai már elkészültek, várhatóan augusztusban kormányrendeletben jelennek meg.

„Az új rendszer legnagyob hibája, hogy a gyakorlatban nem biztosítja a pedagógusok számára a motivációt, hiszen nem ismeri el a többletteljesítményt és a minőséget” – nyilatkozta a Világgazdaságnak a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Galló Istvánné hozzátette: „egy szakértő munkájának minőségét helyben és külső szakértőkkel is meg lehet ítélni, ám az új rendszer nem ismeri el ezt, vagy például egy igazgató felelősségét.”

Az elnök szerint ráadásul a béremeléssel nem feltétlenül jár együtt mindenki esetében a keresetnövekedés. „A mostani béremelést mindenki megkapja, de nem mindenkinél jelent keresetnövekedést, hiszen eddig sokan számos pluszfeladatot vállaltak, vagy adott esetben az önkormányzat biztosított számukra valamilyen juttatást” – közölte.

A béremeléssel kapcsolatban az elnök fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az nem a pedagógus életpályamodellből eredő teljes emelés, hanem annak hatvan százaléka. „Emiatt teljesen nem pozitív a mérleg” – fogalmazott lapunknak Galló Istvánné, aki hozzátette: „tény, hogy a lépés a jelenlegi közalkalmazotti bértáblából kiindulva hozzávetőleg 34 százalékos béremelésnek felel meg. Ez számos pedagógus esetében havonta negyven vagy akár hatvanezer forintnyi nettó keresetnövekedést fog eredményezni.” Az elnök felvetette: „egyelőre nem világos, hogy saját erőből képesek lesznek-e előteremteni a béremelés fedezetét a nem állami fenntartású, azaz önkormányzati, egyházi és alapítványi oktatási intézmények.”

Galló Istvánné szerint ugyanakkor a Pedagógus I és II között eltelő tíz év túlságosan hosszú, és ezáltal elveszhet a tanárból a motiváció. „Reálisan ráadásul a legtöbb tanárnak a Pedagógus II. az elérhető” – tette hozzá az elnök.

PDSZ: nem erről volt szó

Nem erről a béremelésről volt szó, az életpályamodellt előíró törvényben foglaltakhoz képest csak a pénz egy részét kapják meg szeptembertől a pedagógusok – közölte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerdán budapesti sajtótájékoztatóján. Mendrey László az emberierőforrás-miniszter pedagógus-béremelésre vonatkozó bejelentésével kapcsolatban kifejtette: a jelenlegihez képest 58 százalékos béremelést kellene bevezetni szeptembertől és nem 34 százalékosat, ugyanis ennyit határoz meg a törvény. Emlékeztetett arra, hogy egy évtizede húzódik a pedagógusok béremelése, holott „ez jogos jussuk”.


-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.