Ezrek ünneplik Mohamed Murszki elnök bukását a Tahrír téren, Kairóban. A demokratikus választásokon győztes vezetőt a hadsereg a hét elején szólította fel lemondásra, az ultimátum pedig tegnap lejárt. A katonaság az utcákra vonult, elfoglalta az állami televízió épületét, és – egyes források szerint – házi őrizetbe vette az elnököt.
Az ellenzék vezetője, Mohamed El-Baradei az ország újjászületését várja az eseményektől. A kormánypárti Muzulmán Testvériség tagjai viszont katonai puccsról és a jogállam sárba tiprásáról beszélnek.
"Egyértelműen veszélyes" helyzet alakult ki Egyiptomban a hadsereg fellépése nyomán - mondta szerda éjjeli nyilatkozatában William Hague brit külügyminiszter. Hague hangsúlyozta: a minisztérium azt tanácsolja a brit állampolgároknak, hogy ha nem feltétlenül fontos, ne utazzanak Egyiptomba, jóllehet ez a hivatalos ajánlás a vörös-tengeri üdülőhelyekre nem vonatkozik.
Az Amnesty International ugyancsak szerda éjjel Londonban kiadott állásfoglalásában közölte, a hírek szerint máris több olyan tévéállomást bezártak, amelyek a tisztségéből eltávolított Mohamed Murszi elnököt támogatták, és e tévécsatornák munkatársait őrizetbe vették.
A CNN értesülése szerint nem kizárt, hogy Washington "nemzetbiztonsági okokra" vagy valamilyen más jogi formulára hivatkozva kerülni fogja a "katonai államcsíny" kifejezés használatát.
A francia külügyminiszter közölte, "tudomásul veszi", hogy Egyiptomban bejelentették: egy átmeneti időszak után új elnökválasztást tartanak. Laurent Fabius ezt nem sokkal azután jelezte, hogy Egyiptomban a tömegek követelésére a hadsereg megbuktatta Mohamed Murszi elnököt, és felfüggesztette az alkotmányt.
"A nagyon megromlott és szélsőségesen feszült egyiptomi helyzetben végül bejelentették az új választásokat. Franciaország ezt tudomásul veszi" - olvasható a külügyi közleményben.
Az egyiptomi hadsereg szerda este az előrehozott elnökválasztásig ideiglenes államfőként Adli Manszúrt, az alkotmánybíróság elnökét jelölte meg. A Murszi ellen tüntető több millió ember országszerte hatalmas üdvrivalgással fogadta Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg parancsnoka, védelmi miniszter bejelentését. A hadsereg által megbuktatott egyiptomi elnök békés ellenállásra szólította fel híveit az "államcsínnyel" szemben.
A WTI amerikai olaj ára 1,64 dollárral drágult, és hordónként 101,2 dollárt ért el, ami a legmagasabb ár 2012 májusa óta. Az Európában irányadó Brent olaj ára 105,76 dollárra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.