A PDSZ vezetője közölte, hogy a tankötelezettség korhatárának leszállítása, a közismereti tárgyak számának csökkentése, és a kényszernyugdíjazások miatt közel 10 ezerrel kevesebb pedagógus fog dolgozni szeptembertől, mint az előző tanévben, de pontos adatok októberben lesznek. Mendrey elmondta, hogy 2600 nyugdíjas nem dolgozhat tovább az oktatásban és a helyüket sem tölthették be másokkal, a szakképzés átszervezésével kapcsolatban pedig egy korábbi tanulmány 7-8 ezer főt említett.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) lapunknak azt jelezte, hogy az átszervezések nem jártak pedagógus elbocsátásokkal. Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára (megismételve Hoffmann Rózsa államtitkár korábbi nyilatkozatait) az MSZP-s Sós Tamás írásbeli kérdésére azt válaszolta, hogy a Klik nem tervez elbocsátásokat. Létszámcsökkenést a nyugdíjazás miatt felmentett pedagógusok státuszainak zárolása eredményezhet az oktatásban, ezt a létszámot korábban 3000 főre becsülték.
Sós egy másik kérdése azt firtatta, hogy hány iskolát zárnak be szeptembertől. Doncsev közölte: az emberi erőforrások minisztere országosan 606 döntést hozott meg május végén, amely összesen 456 intézményt érintett. Ez a szám nem tartalmazta a szakképző iskolákat érintő átszervezéseket, és az augusztustól a vidékfejlesztési tárcának átadandó 45 intézményt (a honvédelmi tárcához is kerül egy iskola). Kiemelte: egyetlen egy intézmény sem szűnt meg jogutód nélkül.
A Klik jelezte: átszervezés alatt (ami nem jelent iskolabezárást) azokat az eseteket értik, amikor változik a fenntartó, vagy intézmény-átalakítás történik egyesítéssel, esetleg szétválással, de ide tartozik a művészeti iskolákban a tanszakindítás vagy megszüntetés is.
A PDSZ elnöke elmondta, hogy a kormányzattal vitájuk van, hogy mikor érdemes még fenntartani egy intézményt, mivel ők nem csak a gazdaságossági, hanem a pedagógiai szempontokat is figyelembe veszik. Mendrey szerint 15-18 fős osztálylétszámokkal is érdemes működtetni egy iskolát, a kabinet szerint viszont 23 fős osztálylétszámokkal gazdaságos a fenntartás.
Négy településen (Medgyesbodzás, Gáborján, Mezőkomárom, Nyírderes) az önkormányzat kérelmezte, hogy a településen az alsó tagozat szeptemberben újraindulhasson. Szeptembertől három nemzetiségi önkormányzat (román, szerb, szlovák) fenntartásába is kerül intézmény.
Menekülés az egyházakhoz
Az összesen beérkezett 35 kérelmezett közül 21 nevelési-oktatási intézmény fenntartói jogát veheti át az egyház. A PDSZ elnöke szerint az egyházi fenntartás egy menekülési útvonal volt azokon a főként kistelepüléseken, ahol már fennállt az iskola bezárásának a lehetősége. „Itt gyakran az iskolavezetők keresték meg az egyházakat, akik több normatívát kapnak az állami intézményeknél” – mondta Mendrey László. Iskolák főként a katolikus egyházhoz kerültek, de vett át az iskolát a református egyház, a Hit Gyülekezete, a Baptista Szeretetszolgálat és a (katolikus) Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.