BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapnak végül cafeteriát a tanárok?

A tanév kezdete előtt pár nappal születhet meg a pedagógusok munkáját meghatározó kollektív szerződés. Jelen állás szerint a tanároknak nem jár cafeteria, míg a köztisztviselőknek igen

Kardinális kérdés a pedagógusokat érintő kollektív szerződés aláírása még a tanév kezdet előtt, mivel ez az egész munkabeosztást meghatározza és fontos oktatási kérdések seregét rendezi – mondta lapunknak a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Galló Istvánné felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány és a sztrájkbizottság év eleji megállapodása szerint a szerződésnek július 31-ig el kellett volna készülnie. A csúszást a kormányzat azzal indokolta, hogy a köznevelési törvény pedagógus-előmeneteli rendszer részletszabályait tartalmazó végrehajtási rendelete még nem jelent meg. Ennek elfogadását augusztus 27-re tervezik.

Az év eleji megállapodásból kimaradó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezet (PDSZ) egy nyílt levélben hívta fel a figyelmet a kollektív szerződés hiányára, amelynek kialakításában részt vennének. A PDSZ elnöke, Mendrey László lapunknak elmondta: a tavalyi évtől eltérően (önkormányzatok és egyéb fenntartók) jelenleg már csak egy munkáltatója van a pedagógusoknak, a Klebelsberg Kunó Intézményfenntartó Központ (Klik). Így minden egyes állami fenntartású iskolára azonos feltételeket kell bevezetni, többek között az óraszámok, és a pótlékok kapcsán is.

A PSZ elnöke lapunknak elmondta, hogy tegnap küldték el az általuk készített kollektív szerződés változatát a kormányzatnak és a Klik-nek. Gallóné Mendreyhez hasonlóan kiemelte, hogy a kollektív szerződésben meg kell majd határozni azt is, hogy a kötelezően a pedagógusoknak előírt 32 órát milyen keretek között kell teljesíteni, például mennyit kell majd az intézményben kötelezően tartózkodni.

A pótlékok kapcsán Gallóné elmondta: egyelőre még nincs rendezve, hogy a pedagógusoknak mekkora pótlék járna, a kormányzat nemrég tól-ig határokat adott meg. A PSZ elnöke szerint például az intézményvezetőknél nem mindegy, hogy valaki egy három csoportot működtető óvoda igazgatója, 6 óvodapedagógussal, 3 dadussal, 75 gyerekkel, vagy pedig egy ezer gyereket oktató gimnáziumot vezet 80 pedagógussal. A nagyobb felelősségnek az intézményvezetői pótlékban is meg kell mutatkoznia.

Az osztályfőnököknél egy elsős, egy ötödikes vagy egy nyolcadikos osztályban jóval több a pluszfeladat, így ezeknél az osztályoknál magasabb pótlék járna. Az sem mindegy, hogy egy osztályban mennyi a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek száma. A pótlék nem a minőségi munkát értékeli, hanem az objektívan mérhető plusz feladatot és mivel egy munkáltató van, az egész országban egységesnek kell lennie – hangoztatta Gallóné.

A PDSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzet szerint a pedagógusoknak nem jár cafeteria. Mendrey elmondta, hogy a törvény a köztisztviselőknek évi 200 ezer forint béren kívüli juttatást biztosít, a közalkalmazottak esetében pedig csak azt írták elő, hogy adható.
Gallóné szerint mivel az eredetileg tervezett béremelés 60 százalékát fogják megkapni a pedagógusok, ezért nem lát idén esélyt, hogy cafeteria juttatást is kapnának.

Minimális szintre állították be a pótlékokat

A kollektív szerződés hiánya nem béníthatja meg az iskolák működését, ugyanis eddig sem volt érvényben számos helyen ilyen dokumentum – közölte nemrég a közoktatásért felelős államtitkár. Hoffmann Rózsa elmondta, hogy a pedagógus-bérpótlékokat egyelőre a jogszabályban meghatározott minimálisra állították be, a Klik-nek azonban mérlegelnie kell, hogy egy ötven és egy ezer tanulót befogadó iskola vezetője ne ugyanazt a vezetői pótlékot kapja.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.