BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint 400 áldozata van az egyiptomi tüntetéseknek

Szerda estére legalább 421 ember vesztette életét, köztük 43 rendőr. Az összecsapásoknak további 3500 sérültje van - közölte az egyiptomi Egészségügyi Minisztérium.

Az Egyiptomban állomásozó fotóriporterek és tudósítók is folyamatosan életveszélyben vannak. Mick Deane kameraman, aki a Sky News-nak dolgozott, és Asmaa Waguih, a Reuters munkatársa is életét vesztette az összecsapásokban.

Az egyre élesedő helyzet kapcsán John Kerry, amerikai külügyminiszter választások megszervezésére szólította fel az egyiptomi hadsereget. A miniszter szerint az országban kiújult erőszak nehezíti a politikai rendezést és a megbékélést.

Washingtoni sajtónyilatkozatában az amerikai diplomácia vezetője leszögezte, hogy az Egyesült Államok elítéli az Egyiptomban kirobbant vérontást. Kerry minden felet arra szólított fel, hogy tartózkodjon az erőszaktól, és tegyen lépéseket a politikai megoldás érdekében.
A külügyminiszter azt is fontosnak nevezte, hogy a nap folyamán bejelentett szükségállapotot a lehető leghamarabb feloldják Egyiptomban.

A július 3-án megbuktatott elnök, Mohamed Morszi hívei a hét elején több kerületben gyülekeztek, nem törődve azzal, hogy az új hatalom ultimátumban szólította fel a tömeget az akció befejezésével. A Muzulmán Testvériség aktivistái augusztus 13-án, kedden egy Morszi- ellenes kerületbe masíroztak, ahol kőzáporral fogadták őket. A tüntetők középületeket és három kopt templomot is megtámadtak. Tegnap hajnalban azonban a rendőrség csapott le a demonstrálókra. Helyi idő szerint szerda délután négy órától szükségállapotot hirdetett az ideiglenes egyiptomi elnökség, a hivatalos közlés szerint a szükségállapot egy hónapig fog tartani.

Az Európai Bizottság nagy aggodalommal figyeli az egyiptomi eseményeket és további fokozott óvatosságot kér az Egyiptomban tartózkodó vagy oda készülő magyar állampolgároktól a Külügyminisztérium. Peter Stano, az Európai Bizottság szomszédságpolitikai és bővítési szóvivője azt nyilatkozta: Világos, hogy a hatóságok fel akarják számolni a tiltakozók táborait, a sebesültekről és halálesetekről szóló jelentések pedig rendkívül aggasztóak.
A Muzulmán Testvériség szóvivője azt közölte, hogy a sortüzekben legalább kétszáz ember vesztette életét. Délután Catherine Ashton, az EU külpolitikai főképviselője közleményt adott ki, amelyben sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az összecsapásoknak halálos áldozatai és sebesültjei is vannak.

"Felszólítom a biztonsági erőket, hogy a lehető legnagyobb mértékben gyakoroljanak önmérsékletet, valamint minden egyiptomit arra kérek, hogy a helyzet súlyosbodásának elkerülése érdekében kerüljenek minden provokációt" - áll a főképviselő közleményében.

"Ezzel egyidejűleg minden félnek felelősséget kell vállalnia, hogy a tiltakozások békések maradjanak, és az izgatás, az erőszakra buzdítás véget érjen" - zárja közleményét Catherine Ashton

Az események miatt felfüggesztették a vasúti közlekedést az ország északi és déli része között, megerősítették a kormányépületek védelmét, a fővárosban sok helyen bezártak a boltok, a bankfiókok, sőt még a gízai piramisokat is lezárták a látogatók elől. A jelenlegi információk alapján a turisták által leginkább kedvelt tengerparti üdülőhelyek, Hurgada és Sarm es-Sejk továbbra is biztonságosnak mondhatók - tette hozzá.

A kairói magyar nagykövetség vészhelyzet esetén hívható mobiltelefonszáma (002-0122-6575198) éjjel-nappal működik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.