BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább zuhan a születések száma

Előzetes adatok szerint 2013 első félévében 41 709 gyermek született, 4,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A 64 277 halálozás 4,3 százalékos csökkenést jelent a 2012. január–júniusi időszakhoz képest. A természetes fogyás 22 568 fő volt, 898-cal kevesebb az egy évvel korábbinál.

2013 első félévének előzetes adatai szerint kevesebb gyermek született, de a halálozások száma is mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A születésszám az év első öt hónapjában alulmúlta az előző évit, júniusban azonban közel azonos számú újszülött jött a világra, mint egy évvel korábban.

A legnagyobb mértékű visszaesés áprilisban történt (8,8 százalék), de a februári születésszám is sokkal (7,9 százalékkal) kevesebb az egy évvel azelőttinél. Összességében az év első hat hónapjában 41 709 gyermek született, 1976-tal, 4,5 százalékkal kevesebb, mint 2012 azonos időszakában. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám-csökkenés ennél kisebb mértékű volt (4,0 százalék).

A halálozások száma az év mind a hat hónapjában elmaradt az előző évitől. Különösen a februári és a márciusi visszaesés volt jelentős, akkor átlagosan 7,3 százalékkal kevesebb halálesetet regisztráltak, mint egy évvel korábban. Az év első hat hónapjában 4,3 százalékkal csökkent az elhunytak száma, ez az előző évihez képest 2874-gyel kevesebb halálozásból adódott. A szökőnaphatást is figyelembe véve a halálozások számának csökkenése 3,7 százalék volt.

A házasságkötések száma az elmúlt évi kismértékű emelkedést követően 2013 első félévében ismét csökkent. Két hónapban több, négy hónapban viszont kevesebb házasságkötést anyakönyveztek, mint egy évvel korábban. Jelentős visszaesés volt januárban és februárban: ekkor átlagosan 11,7 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, amit 4,8 százalékos emelkedés követett áprilisban és májusban. Júniusban a házasságok száma újra mérséklődött (3,1 százalék) az előző év azonos hónapjához képest. 2013 első félévében összességében 14 454 házasságot kötöttek, 143-mal, 1,0 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

Ezer lakosra 8,5 élveszületés és 13,1 halálozás jutott, előbbi 0,4, utóbbi 0,5 ezrelékponttal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az év első hat hónapjában ezer élveszületésre 5,1 csecsemőhalálozás jutott, 0,3 ezrelékponttal kevesebb az egy évvel korábbihoz képest. A házasságkötési arányszám (2,9 ezrelék) 0,1 ezrelékponttal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A halálozások abszolútszáma nagyobb mértékben csökkent, mint a születéseké, ennek következtében a természetes fogyás üteme valamelyest (4,8 ezrelékről 4,6 ezrelékre) mérséklődött, és a 2012. január– júniusi 23 466-tal szemben 2013 első félévében 22 568 fő volt.

A születések és a halálozások száma régiónként különböző mértékben változott. A születésszám valamennyi régióban csökkent, ennek mértéke Közép-Dunántúlon, Közép-Magyarországon és Nyugat-Dunántúlon volt a legjelentősebb (6,9, illetve 6,1–6,1 százalék), Dél-Alföldön és Észak-Alföldön a legkisebb (2,5 és 2,3 százalék). A halálozások száma egy régió kivételével mindenhol mérséklődött, a legnagyobb mértékben Dél-Alföldön (8,0 százalékkal), Közép-Dunántúlon viszont változatlan maradt.

Mindezek következtében 2013 első félévében a természetes fogyás üteme három régióban mérséklődött, négyben tovább növekedett. Az enyhébb születésszám-csökkenés és a jelentősen visszaeső halálozásszám következtében Észak-Alföldön és Dél-Alföldön 15,7, illetve 14,2 százalékkal mérséklődött a természetes fogyás üteme, míg Közép-Dunántúlon főleg a születésszám nagyobb arányú visszaesése miatt számottevően növekedett. A házasságkötések száma három régióban emelkedett – a legnagyobb mértékben Észak-Alföldön (4,4 százalék) –, négy régióban visszaesett. A legjelentősebb csökkenés Észak-Magyarországon volt (7,5 százalék).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.