A 2001-es és a 2011-es népszámlálás adatai alapján 30 százalékkal nőtt az egyedülállók száma, ami nem csak az idősebb, hanem az összes korcsoportra jellemző. Egyre inkább az invidualista szemlélet jellemző a fiatalabb korosztályra is, aminek következtében évekkel kitolódik a gyermekvállalás ideje. Pongrácz Tiborné, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatóhelyetesse a Világgazdaságnak mondta: soha nem volt ekkora a gyermektelenség Magyarországon.
1998-ban esett először 100 ezer alá a születendő gyerekek száma, és ez már több mint valószínű, hogy nem is fog visszaállni. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy akár az anyagi helyzet miatt, akár a munkahely miatt, de halogatni kezdik a családalapítást a párok, és sok esetben annyira elhúzódik, hogy már késő a gyermekáldásba belekezdeniük- tette hozzá.
A népesség csökkenésének részletes adatait a KSH adta közre, ami azt mutatja, hogy 51.730 ember született a január-júliusi időszakban, ami jóval kevesebb a tavalyi számoknál. A születések mellett, a halálozás is csökkent. Körülbelül egy kisvárosnyi lakosság tűnik el évente Magyarországról, ami nem csak hazai, hanem Európa viszonylatban is igen rossznak számít. Az Északi megyékben születik a legtöbb, a Nyugati megyékben a legkevesebb gyermek.
Az ideális állapot az lenne a szekértő szerint, ha egy család 3 vagy 4 gyermeket tudna vállalni. Jelenleg, 100 nő, 125 gyereket szül. A megfelelő arányt a népesség fenntartásához 210, 220-ra kellene megemelni. A külföldről bejövő bevándorlók a mérleget némiképp kiegyenlítik, míg a kiáramló emberek száma ismét visszabillenti a mérleg nyelvét. Pongrácz Tiborné szerint a hazánkból távozó emberek, főleg fiatalok, nagy része nincs regisztrálva, ezért bizonytalanok a napokban megjelent számok, a kivándorló magyarokkal kapcsolatban.
Többek közt ennek is köszönhető, hogy kevesebb párkapcsolat alakul ki Magyarországon, egyre több a szingli. Az adatok azt mutatják, hogy egyre kevesebb házasság köttetik. Ennek számtalan oka lehet. Ahogy az igazgatóhelyettes mondta, a párok többsége az anyagi és az olykor nehezen összeegyeztető magánélet-munka ellenére is a házasságot tekintik a legjobb együttélési formának. Az évek óta megfigyelhető trend szerint először próbaházasságra, vagyis az élettársi viszonyra adják a fejüket a párok. Az élettársi kapcsolatok döntő többsége még mindig bomlékonyabb, mint a házasságoké, ennek ellenére folyamatosan csökken a házasságkötések száma Magyarországon – mondta Pongrácz Tiborné. 2013 július végéig összességében 19 074 házasságot kötöttek idén, 184-gyel, 1,0 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.
A Magyar Ifjúság 2012 kutatás eredményei szerint a mostani 15-30 évesek egy új csendes generációt alkotnak. Életükben fontos a rendezettség, de kevésbé hajlamosak az elköteleződésre. Szabadidejüket főleg otthon töltik, a tévé vagy a számítógép előtt. Életmódjuk többnyire mozgásszegény és a deviáns magatartás sem jellemző rájuk nagyobb mértékben, mint a valamivel idősebb generáció tagjaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.