A helyszínen vett emberi szövetminták vizsgálata kimutatta, hogy szarint vetettek be augusztus 21-én a Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadásban - jelentette ki vasárnap John Kerry amerikai külügyminiszter. A szarin nyomait a helyszíni elsősegélynyújtóktól származó haj- és vérmintákban mutatták ki - mondta Kerry, aki több amerikai országos televíziónak is nyilatkozott.
Az amerikai külügyminiszter közlése szerint független forrásból, de nem az ENSZ-ellenőröktől, szerzett tudomást az idegméreg alkalmazásáról. Rámutatott, hogy napról napra több érv szól a Szíria elleni katonai fellépés mellett.
A szarin foszforalapú, színtelen-szagtalan, erős idegméreg, amelyet az ENSZ tömegpusztító fegyvernek minősített. A szer gyártását és raktározását az 1993-as Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény betiltotta. Szíria egyike annak az öt országnak, amely ehhez nem csatlakozott.
Oroszországot nem győzték meg Washington bizonyítékai, amelyek állítólag azt tanúsítják, hogy a szíriai kormányzat vegyi fegyvert vetett be - jelentette ki Szergej Lavrov hétfőn Moszkvában. Az orosz külügyminiszter szerint ami a vegyi fegyver bevetéséről és az áldozatok állapotáról készült felvételeket illeti, azokban "sok a következetlenség és az abszurditás".
Lavrov kijelentette: "bemutattak nekünk valamiféle számításokat, amelyek semmilyen konkrétumot nem tartalmaztak: sem földrajzi koordinátákat, sem neveket, sem annak bizonyítékait, hogy azokat szakemberek készítették, és semmilyen magyarázatot arra, hogy szakértők sokasága komolyan kételkedik azokban a videofelvételekben, amelyek az interneten keringenek".
John Kerry, az amerikai diplomácia vezetője Hitlerhez és Szaddám Huszeinhez hasonlította Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és kifejezte meggyőződését, hogy az amerikai kongresszus támogatni fogja a Szíria elleni katonai csapást, ami fontos üzenet lesz Irán és Észak-Korea számára is. Rámutatott, hogy az elnöknek jogában áll önállóan is elrendelni a katonai akciót, ha azt a törvényhozás nem hagyja jóvá. Azt ugyanakkor nem mondta ki, hogy Barack Obama ebben az esetben is parancsot adna-e a támadásra. A külügyminiszter szerint nem a gyengeség, hanem az egységre törekvése jele volt, hogy az elnök a kongresszushoz fordult felhatalmazásért.
Kormányzati forrásokból származó értesülések szerint Obama péntek este döntött úgy, hogy kongresszusi jóváhagyást kér a katonai csapás elrendeléséhez, miután egy hosszabb sétát tett kabinetfőnöke, Denis McDonough társaságában. Elhatározása eleinte ellenkezést váltott ki a legfelső szintű döntéshozóknak azon a kétórás tanácskozásán, amelyen az elnök mellett részt vett Joe Biden alelnök, Chuck Hagel védelmi miniszter, James Clapper nemzeti hírszerzési igazgató, John Brennan, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója, Susan Rice nemzetbiztonsági és Lisa Monaco belbiztonsági tanácsadó. Az amerikai kongresszus szeptember 9-én tér vissza a nyári szabadságról.
Ban Ki Mun szerint az amerikai elnöknek az a döntése, hogy kongresszusi jóváhagyást kér a Szíria elleni katonai fellépéshez, része annak a törekvésnek, hogy széleskörű nemzetközi egyetértés jöjjön létre a vegyi fegyverek bevetésére adandó válaszhoz - jelentette ki vasárnap az ENSZ főtitkárának szóvivője.
Martin Nesirky szóvivő hangoztatta, a világszervezet semmilyen körülmények között sem fogadja el hogy a vegyi fegyverek bevetését, és "az emberiesség elleni szörnyű bűn elkövetőit" felelősségre kell vonni.
Az ENSZ főtitkára a nap folyamán beszélt Ake Sellströmmel, a világszervezet vegyifegyver-ellenőrei Szíriában járt csoportjának vezetőjével. Ban arra kérte a Hágában tartózkodó professzort, hogy "tekintettel az augusztus 21-i incidens borzalmas nagyságára" gyorsítsa fel a helyszínen összegyűjtött minták és adatok elemzését, és a lehető leggyorsabban tájékoztassa az eredményekről, de mindezt tegye úgy, hogy közben szem előtt tartja a tudományos pontosság szabályait.
Ban még pénteken úgy nyilatkozott, hogy a szakértői csoportnak akár két hetébe is beletelhet a végleges jelentés elkészítése. Az ellenőrök mandátuma csak annak a megállapítására szól, hogy történt-e vegyi támadás, nem pedig arra, hogy annak a felelősét is kiderítsék.
Nesirky vasárnap kijelentette, hogy az augusztus 21-i incidens helyszínén vett minták kielemzése akár három hétig is eltarthat. A jelentés elkészítése után a világszervezet szakértői vissza fognak térni Szíriába.
Az ENSZ főtitkára előreláthatóan kedden tájékoztatja majd a Biztonsági Tanácsot a szíriai helyzetről. Oroszország és Kína eddig három alkalommal vétózta meg, hogy a BT határozatban ítélje el Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát, és szankciókat léptessen életbe ellene.
Közben a hétfői brit lapokban megjelent nyilatkozatok és vélemények alapján egyre nagyobb nyomás nehezedik a brit kormányra a szíriai beavatkozás elvetésének újragondolása végett, amelyet vezető brit kormánypárti politikusok is szorgalmaznak.
A brit parlament alsóháza a múlt héten - általános meglepetésre - kis többséggel ugyan, de leszavazta Nagy-Britannia részvételét a szíriai rezsim elleni nemzetközi katonai beavatkozásban. Ezután a konzervatív-liberális kormánykoalíció vezetői - élükön David Cameron miniszterelnökkel - leszögezték, hogy a kormány tartja magát a törvényhozási döntéshez. Hétfőn azonban több konzervatív politikus is ennek újbóli meggondolását sürgette, köztük Boris Johnson, London polgármestere, akit sokan Cameron esélyes utódjelöltjének tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.