BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zeneakadémia: Liszthez méltóan

Átadták a Zeneakadémia megújult épületét. A több mint 13 milliárd forintból megvalósult felújításért Orbán Viktor miniszterelnök köszönetet mondott a magyar és az európai adófizetőknek is.

„Különleges nap ez a mai, hiszen Zeneakadémiánk újra méltóvá vált alapítója, Liszt Ferenc nevéhez” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a Liszt Ferenc Zeneakadémia megújult épületének átadásakor. Az ünnepséget a zeneszerző 202-ik születésnapján, kedden este tartották, Solti György özvegye és Eduárd kenti herceg jelenlétében.

A Zeneakadémia Korb Flóris és Giergl Kálmán által tervezett épülete – a hozzá tartozó Ligeti Györgyről elnevezett oktatási központ kialakításával együtt – 44 millió euróból (13,1 milliárd forintból) újult meg. A felújítás a tervpályázattól az átadásig egy évtizeden át tartott.

A rekonstrukció költségeit 90 százalékban uniós forrásból finanszírozták – mondta el Batta András, a Zeneakadémia rektora. A szakember, aki egyben az egységes komolyzenei koncepció kialakításáért és végrehajtásának koordinálásáért felelős kormánybiztos is, a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón kiemelte: az épület helyreállításakor az eredeti, 1907-es állapot rekonstrukciója volt a cél, emellett azonban Magyari Éva, Pazár Béla és Potzner Ferenc építésztervező, illetve Lakatos Gergely főmérnök és munkatársainak munkája nyomán a legmodernebb technika és több kamarakoncertekre is alkalmas terem segíti a jövőben az egyetem munkáját.

Maga az egyetem a szemeszter végén, a jövő év elején költözik vissza a felújított épületbe. Az eredeti orgona a tervek szerint a 2015/16-os évadra készül el, ehhez az állam 800 millió forintos támogatást nyújtott – mondta el Batta András, aki hozzátette: az előző és a mostani kormány, de a civil szféra is odaadóan támogatta a Zeneakadémia ügyét.

Balog Zoltán is kiemelte elődje, Hiller István szerepét a Zeneakadémia felújításában. Az emberi erőforrások minisztere elmondta: a felújítás része annak a stratégiának, amelynek célja, hogy Budapest a zene egyik világvárosa legyen. Ennek érdekében megújul a Pesti Vigadó, az Erkel Színház, a koncerteknek is helyet adó Mátyás-templom, és állami támogatással valósult meg nemrégiben a Budapest Music Center is. Így hamarosan esténként nyolcezer ember vehet részt hangversenyen Budapesten.

„A felújítást nem izolált projektnek tekintjük, hanem azt szeretnénk, ha részévé válna a nagy budapesti kulturális fejlesztéseknek” – hangsúlyozta Balog Zoltán, aki a hangversenytermek mellett kiemelte a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Design Terminál, a Várkert bazár vagy a Városligetbe tervezett Múzeumi negyed létrehozását.

A kultúrpolitika fontosságáról beszélt a megnyitón a miniszterelnök is. „Az utóbbi években a válság ellenére egyre több pénz jut a kultúrára. Van, aki azt gondolja, ez fölösleges, ám mi úgy látjuk, a művészet nem pénzügyi tehertétel, hanem erőforrás” – fogalmazott Orbán Viktor, aki köszönetet mondott a magyar és az európai adófizetőknek is a Zeneakadémia felújításáért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.