A vezető magyar diplomata emlékeztetett rá, hogy a 2011-es magyar EU-elnökség mottója az Erős Európa volt. Magyarország akkor minden esély ellenére - de az Egyesült Államok nyomatékos kérésére - ragaszkodott a horvát csatlakozási tárgyalások lezárásához. Emellett elfogadtatta a az európai roma stratégiát, a Duna-stratégiát a jövőbeni pénzügyi válságok kiküszöbölését célzó hatos jogszabálycsomagot.
"Noha nincs olyan soros elnökség, amelyet Magyarország az Egyesült Államokban betölthetne, a mottónk az Erős Amerika lenne. Ez felel meg a meggyőződésünknek és az érdekeinknek. Egy olyan Amerikát akarunk látni, amely erős és egységes politikai, gazdasági és kulturális értelemben" - hangsúlyozta Prőhle a washingtoni magyar nagykövetségen magtartott rendezvényen.
Mint mondta, tisztában van vele, hogy több magyarországi fejleményt, beleértve a változások sebességét zavarodottsággal fogadták Washingtonban. Ugyanakkor rámutatott, hogy a magyar kormány 2010-ben mély válságot örökölt, és "ha valaki vékony jégen jár, annak gyorsan kell járnia".
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok alapvető gazdasági, politikai és kulturális referenciapont a magyaroknak. Mint mondta, kívülről nézve nem mindig könnyű megérteni azt, ami Magyarországon történik, de ebben nagy segítséget nyújt az amerikai magyarság. A vezető diplomata megköszönte a magyar közösségnek a kétoldalú kapcsolatokban játszott szerepét, amit kihangsúlyozott a köztársasági elnök októberi észak-amerikai látogatása. Emlékeztetett, hogy a magyar kormány új módon viszonyul a külhoni magyarsághoz, amire példaként a Kőrösi Csoma-, a Mikes- és a Julianus-programot, valamint a Diaszpóra Tanácsot említette meg.
Prőhle kitűnőnek nevezte a magyar-amerikai biztonságpolitikai együttműködést, a nyári washingtoni Smithsonian Folklife Festivalon való nagy sikerű magyar részvételre utalva pedig hangsúlyozta, hogy a kulturális jelenlét a legjobb eszköze a diplomáciának, a megértés erősítésének. Hangsúlyozta, hogy Magyarország támogatja a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnetségről megkötendő szerződést.
A helyettes államtitkár hangsúlyosan ejtett szót a két ország értékközösségéről. Egyebek között megemlítve a 2012-es Wallenberg-emlékévet és a 2014-es holokauszt-emlékévet, valamint azt, hogy 2015-ben Magyarország lesz a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség elnöke. Felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon éppen a jelenlegi kormány alatt hoztak törvényt a gyűlöletbeszéd és a holokauszttagadás tilalmáról. Szerinte a jövő évi választás után csökkeni fog a szélsőjobb jelenléte a magyar parlamentben. A közösen megünnepelendő évfordulók között megemlítette, jövőre lesz 25 éve, hogy leomlott a berlini fal, 15 esztendeje, hogy Magyarország belépett a NATO-ba és 10 éve, hogy az EU tagja lett.
Maximilian Teleki, a koalíció elnöke az elmúlt napok eseményeivel kapcsolatban méltatta azokat a jeles személyiségeket, akik hatást gyakoroltak a történelemre. Méltatta a néhai Tom Lantos képviselőt, akinek alapítványa pénteken kitüntetésben részesítette Hillary Clinton volt amerikai külügyminisztert, a csütörtökön elhunyt Nelson Mandela volt dél-afrikai elnököt és Tőkés Lászlót, akit Romániában meg akarnak fosztani magas kitüntetésétől. Utóbbival kapcsolatban kijelentette, hogy meg kell akadályozni a történelem átírására irányuló kísérleteket.
Szapáry György washingtoni nagykövet az amerikai fővárosban a kommunizmus áldozatainak létrehozandó múzeum fontosságáról beszélt és az ügy támogatására szólította fel a jelenlévőket.
Az ünnepségen Böjtös László, Magyarország tiszteletbeli clevelandi konzulja az amerikai magyarság érdekében végzett több évtizedes munkásságáért, Fülemile Ágnes, a New York-i Magyar Kulturális Központ távozó igazgatója pedig a magyar népi kultúrának a Smithsonian Folklife Festivalon történt nagy sikerű bemutatkozásában játszott kulcsszerepe miatt az Amerikai Magyar Koalíció elismerésében részesült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.