A 2010-ben új intézményként bevezetett miniszterelnöki biztosi, illetve megbízotti titulust jelenleg tizenketten birtokolják. Nekik azonban szintén nem kell arra számítaniuk, hogy a választások előtt megválnának tőlük: kinevezésük a legtöbb esetben visszavonásig, illetve a kormányfő hivatali idejére érvényes.
A miniszterelnöki biztosokénál nem csak alacsonyabb szintű, de általában rövidebb időre, többnyire fél-egy évre szóló a miniszteri biztosok kinevezése. Elvileg. A gyakorlatban ugyanis több olyan biztos is dolgozik a tárcáknál, akire, úgy tűnik, hosszú időn át számítani kíván egy-egy miniszter. Ilyen például Gyimesi Endre, aki 2010 óta a magyarországi levéltárak működéséért és fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, és aki legutóbbi, november 13-i kinevezésével május 13-ig biztosan az is marad.
De 2012 szeptemberében bízták meg először Guller Zoltánt, az Erzsébet-program koordinálásáért, az Államreform Operatív Program akciótervének kidolgozásáért és monitoring-rendszerének működtetésért felelős miniszteri biztost, akinek legutóbb októberben hosszabbították meg a mandátumát, 2014. április 28-ig. A tervezettnél lassabban haladhat a védőnői szolgálat és a szőlő-bor ágazat megújítása is, legalább is erre utal, hogy a tervezettnél tovább dolgozhat az EMMI-ben az előbbin Bábiné Szottfried Gabriella, az utóbbin pedig a VM-ben Kiss Eliza.
A megújított mandátumú vagy közelmúltban kinevezett miniszteri biztosok közül a legtöbben, nyolcan az Emberi Erőforrások Minisztériumát erősítik, hatan dolgoznak Navracsics Tibor mellett, de négy biztos segíti Varga Mihályt is.
Eltérő juttatások
A miniszterelnöki vagy a kormánybiztosnak az államtitkári illetménynek megfelelő összegű díjazás, illetve juttatás adható. A miniszteri biztos a helyettes államtitkári fizetéssel azonos díjazásra és juttatásokra jogosult. A biztosok ezek alapján egymillió forintot meghaladó havi díjazást kaphatnak. Díjazás nélkül dolgozza ki a nemzeti lovas stratégiát Horváth László miniszterelnöki, koordinálja a Pesti Vigadó felújítását Takács Viktor vagy újítja meg a magyar filmet Andrew Vajna miniszteri biztos. A két pozíciót is betöltő Szőcs Géza kormánybiztosként ingyen dolgozik, miniszterelnöki biztosként viszont 997 200 forint a havi apanázsa. A legtöbb miniszterelnöki és kormánybiztos szintén ennyit keres, de például L. Simon László csak havi 820 800, Kerényi Imre 600 ezer, a kiemelt sportberuházások felügyeletével megbízott Vígh László pedig mindössze 397 200 forintot kap. Szijjártó Péternek és Lázár Jánosnak kormányzati funkcióik miatt nem jár díjazás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.