A nemzetgazdasági miniszter közölte: "a bölcsődei ellátásra fordítható forrás közel 30 százalékkal bővült. Ez többek között abból fakad, hogy a korábbiaktól ellentétben már akkor is megkapják az intézmények a normatívát, ha a gyerek hiányzik az intézményből, miközben a rezsiköltségek akkor is terhelték őket. Kedvezőbb lett a számítás módja, a normatívát már nem 251, hanem 240 napra kell elosztani a bölcsődéknek.
"Még nem lehet tudni, mekkora gondot okozhat a fogyatékos gyermekek után járó támogatás csökkenése, ami mintegy 550-600 gyereket érinthet” – mondta lapunknak a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Szűcs Viktória arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg 10 nap hiányzás után az intézmény nem kapja meg a hónapra járó normatívát. Ennyi hiányzás viszont a fogyatékos gyerekek esetében gyakran előfordulhat, mivel fogékonyabbak a betegségekre, vizsgálatokra és fejlesztésekre is járhatnak.
Korábban az évente egy gyerek után járó 494100 forintos normatívából a hiányzások miatt átlagban 370 ezer forintot tudtak lehívni az intézmények. A némileg kedvezőbb finanszírozás miatt 25 százalékkal is nőhet a lehívott pénz nagysága. Szűcs Viktória – és a rendszerből kétmilliárdot hiányoló önkormányzatok – szerint azonban mintegy egymillióba kerül évente egy gyerek ellátása. A korábbi 60-70 százalékos forráshiány 50-55 százalékra csökkenhet. Mintegy 10 százalékot hoznak a szülői étkezési befizetések, és több helyen gondozási díjat szednek, a többi pénzt az önkormányzatok pótolják ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.