Méghogy nem gazdagodhat meg egy politikus tisztességesen? Sokaknak juthatott ez eszébe, amikor szombaton meglátták a fideszes Tóth Gábor vagyonnyilatkozatát. A képviselő, akinek a nevét a nagypolitikából valószínűleg túl sokan nem ismerték, olyat írt le a 2013-as bevételei közt, amit eddig egyetlen magyar politikus sem: nyert a hatoslottón. Igaz, ő mindössze 10 millió forint nyereményt említ, miközben a szóban forgó héten ennél sokkal többet, 954 milliót hozott a hat találat. Hogy kikkel együtt nyerhetett, és miért csak egy ilyen elenyésző részét kapta meg a hatalmas összegnek, rejtély marad.
Persze nem ez az egyetlen érdekesség, ami a most kiadott 2013-as vagyonnyilatkozatokból kiderül. Tavaly például trónfosztás történt: hosszú idő után először nem Gyurcsány Ferenc lett a legjobban kereső képviselő. A lista élén immár Papcsák Ferenc, Zugló fideszes polgármestere áll, aki havonta átlagosan 15,4 millió forintot vihetett haza. A parlamenti és a polgármesteri munkája mellett ugyanis ügyvédi irodát is vezet. Igaz, az összvagyon alapján ő csak a második: a legvagyonosabb továbbra is az MSZP-s Veres János. A volt pénzügyminiszternek 345 milliós a vagyona. Papcsák összvagyona 254 milliós, igaz, csak tavaly 134 millióval nőtt. A listán a harmadik a KDNP-s Seszták Miklós, akinek 190 milliója van.
Orbán Viktor tavaly vásárolt egy házat Felcsúton, a hozzá tartozó 2079 négyzetméteres telekkel együtt, ezen kívül Budapesten van egy 233 négyzetméteres lakása, Felcsúton pedig egy másik, 5000 négyzetméteres telke, amelyet átengedett a helyi futballakadémiának. Mesterházy Attila vagyonnyilatkozata szerint egy 68 négyzetméteres óbudai panellakás és két veszprémi garázs tulajdonosa, és egy hitelre vett motor az övé, de a havi közel milliós fizetése mellett valószínűleg őt sem kell félteni, hogy kijön-e a pénzéből a hónap végéig. Vona Gábor Jobbik-elnök sem a templom egerével verseng, annak ellenére, hogy a nevén nincs egyetlen ingatlan vagy értékes ingóság sem. Pintér Sándor belügyminiszternek egy 1995-ben örökölt Wartburgja van a leadott papírok szerint, Németh Lászlóné fejlesztési miniszter pedig tavaly tudta lecserélni 13 éves Toyota Yarisát. A legnagyobb csoda mégis Szijjártó Péteré: az ő havi jövedelme 12-vel felszorozva 14,7 millió forint éves fizetést jelent, de a megtakarításai mégis 16 millióval nőttek 2012 óta. Az év elején 62,8 millió forint befektethető pénzeszköz állt az államtitkár rendelkezésére (ezt a 2012. évről szóló vagyonnyilatkozata tartalmazza). A hivatalos tájékoztatás szerint "ezen pénzeszközökkel kapcsolatos folyamatos befektetési döntések valamint a kb. nettó 9,5 millió forintos éves fizetés el nem költött része okozzák a vagyon növekményt".
Kérdés persze, mennyire lehet komolyan venni a vagyonnyilatkozatokat. Az elmúlt években annyi látványos hiba és apró gyanús ügy került napvilágra, minimális következménnyel, hogy a legtöbben szkeptikusan fogadják a számokat. Simicskó István idén például elfelejtette beírni a fizetései közé, hogy ő mellesleg államtitkár is. Ez az eset nem egyedi: két éve a szintén fideszes Vantara Gyula feledkezett meg arról, hogy ő Békéscsaba polgármestere, amiért szintén kap fizetést - az önkormányzatnál akkor a Világgazdaságnak azt mondták, hogy fatális tévedést történt, a hibát pedig javítják. Szintén a VG vette észre azt, hogy Matolcsy György 2011-es papírján teljesen másképp kinéző aláírás szerepel, mint a többin - mindezek a példák persze jelenthetnek véletlent is.
Rombolja a bizalmat, hogy azt gyakorlatilag maguk a képviselők dönthetik el, mi a döntés: hiba volt-e vagy valami annál rosszabb. A vagyonnyilatkozatok problémás kérdéseit parlamenti bizottságok vizsgálják meg - eddig soha nem volt példa arra, hogy látványos szankció járt volna akármiért is. Az index.hu 2013-ban végzett egy összesítést: 24 vizsgálatból csak 2 futott végig, és egyikben sem lett büntetés. Tavaly a fideszes Láng Zsolt nem utalt nyilatkozatában egy építkezésére, de a bizottság elutasította azt ezt firtató beadványt, a képviselő pedig pontosított utólag. Szintén 2013-ban a Blikk kezdeményezett eljárást a fideszes Zsiga Marcell ellen, akinek a lap szerint nem lehetett elég pénze ahhoz, hogy egy 40 milliós házat vásároljon. A képviselő azt mondta: a ház felét a felesége fizette ki. A bizottság Zsiga adatait szabályosnak találta, a felesége papírjait pedig nem vizsgálták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.