BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány nyomást gyakorolt a vizsgálóbírókra - dagad a botrány Franciaországban

Közzétette szerdán a Mediapart francia tényfeltáró internetes újság annak a hét hangfelvételnek a tartalmát, amelyeket Nicolas Sarkozy volt államfő lehallgatása során rögzített az ügyészség annak az eljárásnak a keretében, amely a Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől még a 2007-es elnökválasztási kampányhoz érkezett állítólagos támogatás kivizsgálására indult.

A közzétett telefonbeszélgetések alapján indult eljárás a volt elnök ellen február 26-án befolyással való üzérkedés és nyomozási titok megsértése miatt. A felvételek a volt elnök Paul Bismuth álnéven nyilvántartott titkos mobiltelefonjának lehallgatása során, január 28. és február 11. között készültek.

Ezeken Sarkozy és ügyvédje, Thierry Herzog azokról a rendőrségi ügyekről beszél, amelyekben a volt államfő is érintett. Elsősorban a Bettencourt-ügyről esik szó, amelyben felmerült a gyanú, hogy a volt elnök visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Európa leggazdagabb asszonyának, a l''Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi és pszichés állapotával, és meggyőzte őt, hogy törvénytelen módon támogassa 2007-ben az elnökválasztási kampányát. Sarkozyt ki is hallgatták, vádat is emeltek ellene, majd utóbb bizonyíték hiányában ejtették a vádat, s jelenleg csak az ő pártjának néhány tagja ellen folyik eljárás az ügyben.

A volt elnök szerette volna visszakapni a rendőrség által az ügyben lefoglalt naptárjait, s ezért a semmítőszékhez fordult, amely azonban visszautasította a kérést. Noha a Bettencour-ügyben ejtették a vádakat a volt elnök ellen, az iratok tartalmazhatnak rá nézve terhelő adatokat más ügyekben a bíróság szerint.

A hét felvétel leirata igazolja a Le Monde című napilap korábbi értesülését, miszerint a semmítőszék egyik magas rangban lévő bírója, Gilbert Azibert a döntés előkészületeinek részleteiről folyamatosan tájékoztatta a volt államfő ügyvédjét, amiért cserébe Sarkozy egy monacói kinevezés érdekében a közbenjárását ígérte a bírónak.

Egy február 1-jén készült felvételen Sarkozy amiatt is aggódik, hogy az állítólagos líbiai támogatás ügyében házkutatást fognak tartani nála, ezért arra kéri az ügyvédjét, hogy "vegye fel a kapcsolatot a barátaival, hogy azok figyelmesek legyenek az ügyben", azaz szóljanak előre, hogy mikorra várható a házkutatás. Az ügyészség ebből arra a következtetésre jutott, hogy besúgók lehetnek az államgépezetben.

Thierry Repentin, Európa-ügyi miniszter szerint a felvételek egyértelműen rávilágítanak arra, hogy az előző hatalom nyomás gyakorolt egyes vizsgálóbírókra.

Harlem Désir, a kormányzó Szocialista Párt főtitkára "megrázónak, elképesztőnek és főleg elszomorítónak" nevezte a felvételeket. Ezek alapján szerinte a volt államfő és ügyvédje feltehetőleg eldöntötte: akadályozni fogják az igazságszolgáltatás munkáját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.